رزرو آنلاین هتلclose
آشنایی با روستای دولت اباد اذربایجان شرقی
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
آشنایی با روستای دولت اباد اذربایجان شرقی
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات مفید استانآشنایی با روستای دولت اباد اذربایجان شرقی

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 402
نویسنده پیام
shayan آفلاین

مدیران ارشد

ارسال‌ها : 586
عضويت : 23 /9 /1391
محل زندگي : تهران
سن : 20
تشکر ها: 40
تشکر شده : 21
آشنایی با روستای دولت اباد اذربایجان شرقی
دولت آباد روستای سرسبز و آبادی میباشد که در شمال شرقی شهرستان مرند و در فاصله حدود ۴ کیلومتری این شهر قرار گرفته است.بیش ۵۰۰۰نفر جمعیت داشته و البته چند صد نفر نیز از اهالی این روستا در تهران و نقاط دیگر کشور عزیزمان می باشند.شغل مردم این روستا قالی بافی -کشاورزی-دامداری بوده و البته تعداد زیادی هم در ادارات مختلف مشغول بکار میباشند . از نقاط دیدنی و تفریحی این روستا منطقه قره ملک می باشد که در دامنه کوهستان قرار گرفته است و دارای چشمه آبی میباشد با آبی خنک و گوارا (که البته کمی شور میباشد و من بزودی کیفیت آن را در آزمایشگاه بررسی کرده و اعلام خواهم کرد) و نکته جالب این است که این آب پس از خروج از چشمه در نگاه اول مسیری به سمت بالا دارد یعنی آدم فکر میکند که مسیر آب به سمت بالای کوه است. دولت آباد دارای یک خزنه (حمام قدیمی) بوده که قدمت آن به چند صد سال میرسید ولی متاسفانه در سالیان گذشته تخریب شده است و حتی مکانی را که این خزنه وجود داشت هم اکنون بنام منطقه حامام دامی(بام حمام) مینامند چرا که این خزنه درچند متری زیر زمین بوده است و آب آن از کهریز روستا (خروجی قناتی که طول آن چند کیلومتر میباشد)تامین میشده است که با خشک شدن این قنات این حمام سنتی نیز قابل استفاده نبوده است(سعی خواهم کرد مطالب بیشتری در مورد این خزنه ارائه کنم). این چشمه تا چندین سال پیش وجود داشته که آن هم با تغییر بافت روستا از بین رفته است ولی چاههای دیگر این قنات هم اکنون در بیرون روستا باقی مانده اند. .... آثار باستاني مربوط به دوره ترکان سلجوقي در دولت آباد مرند طي يک عمليات حفاري کشف شد.
طي يک عمليات حفاري براي ايجاد حوضچه آبرساني به باغات بادام روستای دولت آباد، قره چانقيل ( قلمه ليک یا قره ملک) ، چندين قلم کوزه سفالين و ظروف لعابي با نقوش و نوشته اي بر حاشيه آن و وجود تنور و استخوان هاي انسان کشف شد و پس از جمع آوري توسط نماينده سازمان ميراث فرهنگي به اداره کل استان جهت بررسي و مطالعه بيشتر انتقال يافت. گفتني است در اولين بررسي کارشناسانه معلوم گرديد آثار کشف شده مربوط به دوره ترکان سلجوقي است که از سال 429 تا 590 هـ.. ق به مدت 161 سال حکومت کرده اند. به گفته يکي از محققين، احتمالا نزديکي موقعيت کشف شده به قنات و جاده ( ترک راه ) يا همان جاده ابريشم ( ايپک يولي ) ، بيانگر وجود کاروانسرا در جوار جاده بوده که بررسي مطالعات آتي مي تواند به کشف اسرار زير خاک پنهان شده کمک نمايد. در اين ميان مساعدت و همکاري مسئولان شهري و استاني ضروري است.
در عصر سلجوقیان هنر معمارى به شکوفایى و کمال رسید و هنرمندان و معماران آثار فراوانى بوجود آوردند. در اواخر عهد سلجوقى ترئینات گچبرى و رنگ اهمیت زیادى یافت. کاشى لعابدار فیروزه‌اى در تزئین معمارى بکار گرفته شد. انواع متنوعى از سفالینه‌‌ها کمى پس از روى کار آمدن سلجوقیان در ایران ظاهر شد. مراکز عمدهٔ آن در ایران شهر رى و کاشان بود. ویژگى این سفالینه‌‌ها استفاده از خمیر سفید بود، که عملاً کاربرد لعاب را منتفى مى‌کرد. در این دوره بود که سفالینه‌ها چند رنگ چینى تولید شدند.
برخى ظروف که در حدود قرن ششم هجرى تولید شد، مشبک‌کارى ترئین یافته بود و شبکه‌‌ها با لعاب شفاف پرشده بودند. در اواسط همان قرن لعاب‌کارى رنگى بوجود آمد که معمولاً به‌رنگ فیروزه‌اى یا آبى تیره بود.
سلجوقیان قبیله‌اى از نژاد ترکان اُغوز بودند و نام خود را از سلجوق یکى از رؤساى خود گرفتند. آنها پس از گرایش به اسلام از اُغوزها جدا شدند و به خدمت سامانیان در آمدند و در حومهٔ سمرقند سکنیٰ گزیدند. سپس سلطان محمود غزنوى به سلجوقیان اجازهٔ سکونت در منطقهٔ خراسان را در این اسکان نخستین هستهٔ مرکزى سلطنت آنان را که در عرض نیم قرن امپراتورى منسجم ولى مستعجلى بود، تشکیل داد. این امپراتورى به‌تدریج گسترش یافت و شامل همهٔ آسیاى صغیر نیز شد و تحولات نژادى و زبانى وسیعى در مناطق مختلف به‌وجود آورد. از این زمان به بعد ترکان سرتاسر آناتولى را گرفته و زبان و نژاد خود را تحمیل نمودند. در منطقهٔ آذربایجان نیز تحولاتى از این دست صورت گرفت؛ اما مرکز ایران با جذب ترکان و ایرانى کردن آنها روش متفاوتى را در پیش گرفت.
سلجوقیان در سال ۴۳۱ صاحب کل خراسان شدند و به طرف مرکز ایران روى آوردند و شهر رى و اصفهان را تصرف کردند. طغرل رهبر آنها در سال ۴۴۷ وارد بغداد شد و از خلیفه وقت لقب سلطان دریافت نمود و بازوى نظامى خلافت عباسى گردید. سپس جانشین او الب‌ ارسلان، آذربایجان، شمال بین‌النهرین و سوریه را تصرف کرد و سپس بر امپراتور بیزانس غلبه نمود و راه نفوذ سلجوقیان به آناتولى گشوده شد. سپس ملک‌شاه پسر او، نظام‌الملک را که یکى از فرهیختگان ایرانى بود و سیاستمدارى بزرگ و توانا و نماینده طبقهٔ حاکم ایرانى و مشاور پدرش به‌شمار مى‌آمد، به وزارت خود برگزید.
با تشکر از آقایان امیر اعاشه طلب و تقی منوچهری
منبع:یاشیل وطن

امضای کاربر :
جامعه دو طبقه دارد:
1:طبقه ای که می خورد و کار نمی کند
2:طبقه ای که کار می کند و نمی خورد.
سه شنبه 15 مرداد 1392 - 11:39
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.