رزرو آنلاین هتلclose
تاريخ اصفهان
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
تاريخ اصفهان
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات استان اصفهانتاريخ اصفهان

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 345
نویسنده پیام
shayan آفلاین

مدیران ارشد

ارسال‌ها : 586
عضويت : 23 /9 /1391
محل زندگي : تهران
سن : 20
تشکر ها: 40
تشکر شده : 21
تاريخ اصفهان
شهر اصفهان در جلگه اي از آبرفتهاي زاينده رود بنا شده است. اين شهر از جمله شهرهايي است كه شايد تاريخ و سابقه آن به سابقه و قدمت كشور ايران برسد.اصفهان در بيشتر ادوار تاريخ ايران از بزرگترين شهرهاي كشور بوده است. اصفهان قسمتي از عراق عجم و از بلاد شرقي ايران است و از طرف جنوب محدود است، به زردكوه بختياري و خاك فارس و از طرف شمال به نطنز و كاشان و محلات و از طرف مشرق به جبال نائين و يزد و از طرف مغرب به لرستان بعضي معتقدند اصفهان بنام اصفهان بن بنطي بن سام بن نوح موسوم شده و او آن را بنا نهاده است.
در داستانها بناي شهر را به كيكاووس و عده اي از مورخين بناي آن را به طهمورث ديوبند،سومين پيشدادي نسبت داده اند،كه قسمتي از شهر را بنا كرده و قسمتي ديگر را جمشيد و اسكندركبيرساخته وبعضي گويند هوشنگ پيشدادي بناي شهر را نموده وشهرستان را كه سابقاً يكي ازمحلات اصفهان بوده وحالا در يك فرسنگي شهر است اسكندرساخته است.اين شهر از دوران باستان در كرانه هاي زاينده رود وجود داشته و به گفته مورخان حتي پيش از شهرياري شاهان هخامنشي،شهري آباد بوده و بعداً به صورت اقامتگاه تابستاني پادشاهان هخامنشي در آمده است .در زمان حكومت اشكانيان و ساسانيان متجاوز از نهصد سال مركز استان بزرگي در ميانه كشور بوده است.اصفهان در سال 20ه.ق. به تصرف سپاه اسلام درآمد واين امر باعث شد تا تمدن وهنر اسلامي كم كم در آن گسترش يافته و بناهايي با سبك معماري اسلامي در اين شهر ساخته شود .
شهر اصفهان بعد از سال301 ه.ق. بدست سامانيان افتاد و رفته رفته بروسعتش افزوده شد.درقرن 6 ه.ق. ازدست اسماعيليه آسيب ديد و مدتي پايتخت طغرل سلجوقي بود.در زمان سلطنت شاه عباس صفوي اول اصفهان به اوج شكوه و عظمت خود رسيد. شاه عباس اين شهر را پايتخت خود قرار داد وساختمانهاي زيبايي درآن ايجاد كرد.عبارت اصفهان نصف جهان نيز از همين زمان است. دراواخردوره صفويه افغانها اين شهر را ويران و مردم آن را قتل عام كردند. از دوره افشاريه و زنديه ، آثارمهمي دراصفهان باقي نمانده است و درزمان قاجارپس از انتقال پايتخت به تهران ،به ويراني گذاشت.ظل السلطان ،پسرناصرالدين شاه ،بسياري از عمارات صفوي كنار زاينده رود را ويران كرد و مصالح آن را براي ساختن كاخ خود معروف به پارك ظل السلطان به تهران انتقال داد.

وجه تسميه اصفهان
از اصفهان قبل از اسلام اطلاعاتي در دسترس نيست اما اين شهر در رديف اولين شهرهايي است كه اقوام مهاجر آريايي آن را بنا نهاده و به آن گابه مي گفتند. اين اسم بعداً به گي تبديل شده است. استرابون جغرافيدان ( سال 40 قبل از ميلاد ) نقل مي كند شهر اصفهان در زمان هخامنشيان از مراكز مهم كشور ايران محسوب مي شده است. پروفسور هرتس فلد مستشرق معروف آلماني معتقد است نام اصفهان در ابتدا انزان بوده است و سپس به گابيان تغيير يافته است و از دوره هخامنشيان گي و بعد جي تبديل شده است البته عطران از جمله نامهاي كهن ايران بوده است. ياقوت هموي مولف معجم البلدان اصفهان را شهر سواران ناميده، و حمزه اصفهاني كلمه اصفهان يا اسپهان را مشتق از سپاه مي داند كه در فارسي به معناي قشون و سگ مي باشد. وجه مناسبت اين دو نگهباني و حراست است.

اصفهان پايتخت ايران
اصفهان بنا بر ملاحظات سياسي موقعيت جغرافيايي اوضاع طبيعي و وسعت خاك آن از هزاران سال پيش تاكنون چندين بار به تختي كشور انتخاب شده است مهمترين دوراني كه اصفهان رسماً پايتخت ايران بوده عبارتند از:
الف ) عهد اشكانيان
ب ) عهد ساسانيان
ج ) دوره ديلمه
د ) دوره سلاجقه ( از كارهاي مهم اين دوره اقدام به اصلاح تقويم جلالي به همكاري عمر خيام )
ه ) دوره صفويه ( اصفهان در اين دوره بخصوص زمان شاه عباس اول ودوم اهميت پيدا ميكند) والتر مينچ آلماني مي نوسد: اصفهان نه تنها در قلب ايران قرار دارد بلكه داراي كليه شرايطي است كه براي يك پايتخت بزرگ لازم است.
مادام ديولافوا: ديري نپاييد كه اصفهان درسال1000 هجري شاه عباس پايتخت خود را ازقزوين به اصفهان منتقل ميكند پس از آن اصفهان يكي از زيباترين شهرهاي جهان گرديد.
000/600 نفر جمعيت معادل جمعيت پاريس در زمان لويي چهاردهم پيدا كرد.
در زمان شاه عباس اول پايتخت شده و تا زمان سلطنت سلطان حسين پايتخت دولت صفويه بود.

موقعيت جغرافيايي اصفهان
از نظر تقسيمات كشوري شهر اصفهان مركز استان فارس است كه در فاصله 425 كيلومتري جنوب تهران واقع شده است اختلاف ساعت اين شهربا تهران فقط 20 ثانيه مي باشد منطقه اي كه اصفهان در آن قرار دارد يكي از حاصلخيز ترين جلگه هاي ايران مي باشد قرار گرفتن در مركز فلات ايران از يك سو به ارتفاعات برف گير و از سوي ديگر به جلگه هاي حاصلخيز منتهي مي شود كه موقعيت خاصي براي اين استان فراهم كرده است موقعيت ويژه و تنوع آب وهواي استان از زمانهاي باستان تاكنون آن را محل استقرار گروههاي بزرگ انساني و مركزثقل تمدنهاي كهن وشكوفايي اقتصادوفرهنگ ايران قرارداده است به همين علت استان صنعتي-كشاورزي اصفهان مناسبترين نقطه جهت استقرار صنايع سنگين از جمله ذوب آهن تشخيص داده شده است شهر اصفهان در مسير تلاقي راههاي شمالي وجنوبي ايران واقع شده است ،از اين رو داراي موقعيت ممتازي است ارتفاعاتي اطراف اصفهان قرار دارد كه عبارتند از:
كوههاي پيلارته يا سيد محمد در شمالغربي تپه آتشگاه وكوه دنبه درغرب كوههاي كلاه قاضي وشاهكوه وصفه درجنوب وتپه هاي آبشار در شرق پست ترين نقطه شهررودخانه زاينده رود است. اين رود كه ازغرب به شرق جريان دارد يكي از بزرگترين رودخانه هاي ايران و مهمترين علت وجودي شهر حاصلخيز اصفهان و 850 دهكده ايست كه در حوزه آبياري آن قرار گرفته و از آب مشروب مي شوند. سرچشمه اين رودخانه زردكوه بختياري است. طول آن از سرچشمه تا مرداب گاوخوني360 كيلومتر ميباشد اما عرض آن متفاوت ميباشد وحداكثر در محل موسيان 800 متر است .مساحت اصفهان 197403 كيلومترمربع ميباشد كه از 3580 قريه و روستا تشكيل ميگردد.اين شهر بعد از تهران بزرگترين شهر ايران است.اصفهان از نظر جغرافيايي جزء منطقه مركزي وخشك است .اين شهر از نظر بارندگي ضعيف ميباشد اما رودخانه زاينده رود اين كم ابي را جبران مي كند.

اصفهان ازنظرموقعيت جغرافيايي واقتصادي
استان اصفهان با مساحتي در حدود10702685 كيلومترمربع درمراكزفلات ايران واقع شده است.در17 شهرستان اين استان مجموعاً 3926273 نفر(آمار 1375 ) زندگي ميكنند.
استان اصفهان به علت گستردگي شامل بخشهاي متعدد كوهستاني وجلگه اي ميباشد. چنانكه دامنه هاي شرقي كوهستان زاگرس ،قسمتي از ارتفاعات مركزي ودرقسمتهاي شرقي وجنوب شرقي نواحي پست و كويري را دربرميگيرد.
آب وهواي استان به طور كلي معتدل خشك است و ميتوان آب و هواي آن را به سه بخش تقسيم كرد.آب و هواي صحرايي،آب و هواي نيمه صحرايي و آب و هواي نيمه مرطوب سرد .
در اين استان فصول چهارگانه كاملاً مشخص است. تابستانها ملايم وزمستانها سرد و پربرف است.بيشترين ميزان بارندگي درفصل زمستان وكمترين آن درفصل پاييز است.هرچه از شهر اصفهان به مشرق و جنوب شرقي يعني حوزه گاوخوني نزديك شويم از مقدار رطوبت هوا كاسته ميشود.
نام استان اصفهان هميشه با زاينده رود همراه بوده است . اين رود بزرگترين رودخانه فلات مركزي ايران است كه از ارتفاعات زردكوه بختياري سرچشمه ميگيرد وپس از طي مسافتي از مغرب به مشرق جلگه اصفهان را آبياري ميكندو سپس ازوسط شهربه 140 كيلومتري جنوب شرقي اصفهان گذشته وبه باتلاق گاوخوني ميريزد.
به جززاينده رود ،سه رودخانه مرغاب،گندمان و اناربار(گلپايگان ) از منابع تأمين آب كشاورزي استان هستند. استان اصفهان از نظر جلب توريست رتبه بالايي دارد چرا كه از دوره هاي سلاجقه وصفويه آثارتاريخي باشكوهي برجاي مانده است.امروزه استان اصفهان به دليل دارا بودن درصد اشتغال درپخش صنعت خدمات به عنوان يك مركزصنعتي دركشورايران شناخته شده است. پيشرفت سريع همه جانبه صنعت به ويژه صنايع مادر دراين استان باعث گرديده تا بزرگترين مركزصنعتي كشورمحسوب شود.كارخانه هاي بزرگي مانند فولادمباركه،ذوب آهن ،پالايشگاه ،صنايع دفاعي،داروسازي ،پلي اكريل،صنايع نساجي وبافندگي وكارگاههاي صنايع دستي و دهها كارخانه ديگرباعث ايجاد چنين قطب اقتصادي مهمي گشته اند.فاصله اصفهان تاتهران 414 كيلومتر ،تاشيراز 481 كيلومتروتا يزد 316 كيلومتر ميباشد.
فرودگاه بين المللي اصفهان درشمالشرقي شهر درفاصله 35 كيلومتري مركز شهر واقع شده است.
ازاين فرودگاه بطورروزانه و هفتگي پروازهايي به شهرهاي مختلف ايران و جهان صورت مي گيرد.
فاصله هوايي اصفهان تاتهران 335 كيلومتر است.

كاخ چهلستون
تاريخ اتمام اين كاخ سلطنتي- كه محل بارعام شاه عباس دوم بوده است- سال 1075 هجري قمري مي باشد. طرح اين كـاخ مربوط به زمان شاه عباس اول است .در وسط كاخ، عمـارتي ( كلاه فرنگي ) است كه اطراف آن اتاقهاي كوچكي ساخته شده بود ودر زمان شاه عباس دوم اين ساختمان وسعت يافت، كه تالار هجده ستون وتالار آيئنه و بسياري از تزئينات وآيئنه كاريهاي از آن جمله اند. در ايران تعدد هر چيز را با عدد چهل نشان مي دادند اما تصادفاً تعداد ستونهاي چوبي اين كاخ 20 عدد مي باشد كه پس از انعكاس در آب استخر مقابل عمارت دو برابر مي گردد. و به همين دليل آن را چلستون مي نامند.

كاخ عالي قاپو
اين كاخ به نام دولت خانه مباركه در ضلع غربي ميدان امام قرار دارد و شالوده اين قصر در عهد جانشينان تيمور ريخته شد ولي در سال 1018 هجري قمري به دستور شاه عباس اول پنج طبقه ديگر بروي آن ساخته شد، و در طبقه اول تغيراتي دادند. هر طبقه اين كاخ تزئينات مخصوص به خود دارد. طبقه ششم محل پذيرايي مهمانان شاه بود وبه آن اتاق ضبط صوت مي گفتند. ( محل هنرنمايي نوازندگان ) عالي كلمه عربي و قاپو كلمه تركي مي باشد و چون شاه عباس ارادت قلبي به مولا علي داشت 110 عراده توپ در دو طرف آن مستقر كرده است و او دري از طلا و جواهر ساخت و به نجف منتقل كرد و يكي از درهاي كهنه رواق نجف را به اصفهان آورد. و آن را زينت بخش اين كاخ نمود.
در دوران قاجار اين قصر به ويراني كشيده شد و مردم براي تبرك در كنار آن آش نذري مي پختند و شعله آتش به همراه دود تا طبقه سوم را سياه كرده بود.
ميدان نقش جهان
اين ميدان كه به مناسبت وسعت به اين اسم ناميده شده، به نام ميدان شاه ( امام ) موسوم است. اين ميدان يكي از بزرگترين و زيباترين ميدان هاي جهان است، به شكل مستطيل، در اطراف اين ميدان 200 اشكوب ساخته شده كه اشكوبهاي همكف دودر هستند كه يك در به طرف ميدان ودر ديگر به بازار باز مي شود.

منارجنبان
اين دو منار از شهرت بسزايي بر خوردار بوده و در 6 كيلو متري غرب اصفهان در قريه اي بنام كارلادان قرار گرفته است.اين منارها بر بقعه مرد زاهدي به نام عمو عبدالله در سال 716 هجري قمري در اين مكان دفن گرديد بنا شده است.ارتفاع بنا 10 متر و ارتفاع منارها 17 متر مي باشد كه داراي نوسان و حركت ارتعاشي مي باشد.
پل هاي زاينده رود
زاينده رود پس از پيمودن 360 كيلومتري خود، از ميان كوهها، دره ها، دشتها، باغها، بيشه ها و كشتزاران مي گذرد و سرانجام اصفهان را به دو قسمت شمالي و جنوبي تقسيم مي كند و جهت ارتباط شمال و جنوب پل هاي بسياري روي آن زده شده، از آن جمله پل شهرستان يكي از كهن ترين پل هاي زاينده رود است.
پل چهارباغ، در مركز شهر واقع شده كه خيابان چهار باغ عباسي را به چهار باغ بالا متصل مي كند و به نام سي وسه پل و الله ورديخان شهرت دارد و طولاني ترين پل زاينده رود است و داراي 300 متر طول و 33 چشمه دارد. در قديم چهل چشمه داشته است اين پل به دستور شاه عباس و به دست الله ورديخان سپهسالار ارتش در سال 1021 هجري ساخته شده است. جشن سنتي آب ريزان در كنار اين پل انجام مي گرفت. وپل را آذين بندي مي كردند.

پل خواجو
در انتهاي شرقي خيابان، محل تلاقي خيابانهاي كمال اسماعيل، مشتاق و چهار باغ خواجو قرار دارد. اين پل به نامهاي پل گبرها، حسن بيك، باباركن نيز معروف است. تاورنيه سياح معروف نوشته است: رودخانه زاينده رود در هيچ كجا، بستري به اين زيبايي ندارد. واين پل چهار طبقه دارد و از نظر معماري بي نظير است به دستور شاه عباس دوم بنا شده، وسدي روي آن ساختند تا با تجمع آب روي آن كشيراني كنند ومردم به تفريح و تماشا بپردازند.

كاروانسراها
قبل از پيدايش وسايط نقليه موتوري تجار مال التجاره هاي خود را به وسيله چهار پايان حمل مي نمودند و مسافرتها و زيارتها هم بوسيله حيوانات صورت مي گرفت و مدت مديدي هم طول ميكشيد.بنابراين احتياج فراواني به يك استراهتگاه بين راه داشتند تا خود و مركبشان استراحت كنند .به همين مناسبت سلاطين قديم به فكر ساختن كاروانسرا افتادند. بناي اين كاروانسراها در زمان شاه عباس به اوج خود رسيد. بعضي از كاروانسراها گنجايش 100 مسافر با اسبهايشان را داشت.گويند شاه عباس تعداد 999 باب كاروانسرا درسراسر كشوراحداث نموده است.

قلعه طبرك
ازاين قلعه مهم به عنوان محل خزاين سلطنتي استفاده مي شد.و به دستور مؤيدالدوله فخرالدوله درزميني به وسعت بيش از صد مترمربع ،درجنوبشرقي اصفهان ساخته شده است.قلعه طبرك ازدوطرف به چشمه خوراستكان وراهروان محدود ميشده است.اطراف قلعه بارويي مستحكم كشيده شده بود،كه قطرآن از10 مترتجاوزميكرده است.

شيرهاي سنگي
يكي از سنن باستاني مردم اصفهان كه گويا ازعشاير و به خصوص عشايربختياري سرچشمه گرفته است،نصب شيرسنگي روي قبوربعضي ازاشخاص بوده است كه امروزديگرمتداول نيست.اين رسم ازاين قرار بوده كه اگر پهلواني يا مرد جوانمردي مي مرد،پس ازمرگ روي قبراوسنگ قبري به شكل شير كه سمبل شجاعت و مردانگي است نصب مي كردند. دراصفهان نيزدرگورستان تخت فولاد برروي قبوربعضي ازپهلوانان شيرهاي سنگي زيبايي نصب كرده ولي دراواخرقاجاربسياري ازسنگهاي تخت فولاد را جهت مرمت پل خواجو به آنجا آوردند.بعضي ازاين شيرهاي سنگي را ازمكان اصلي خارج كردند ويكي ازآنهاهم اكنون درجنوب پل خواجو مستقر است.

سنگاب اصفهان
درايران بعدازاسلام سقاخانه و سنگاب وهروسيله ديگري كه مردم تشنه را سيراب نمايد،تقدس داشته است.
اززمان صفويه دربناها ومساجدمعظم ومهم ومتعددي كه ساخته شد،سنگابهاي زيبايي به شكل كاسه هاي كعب دار بزرگي تعبيه ميشدكه هم ارتفاع وهم قطربعضي ازآنها بيش ازيك متربوده است وازسنگهاي حجاري شده اي ساخته مي شدكه نقوش واشعاري روي آن نقش بسته بود،ازجمله سنگاب مسجدشاه را ميتوان نام برد.

مدرسه چهارباغ
مدرسه چهارباغ كه ازمهمترين مدارس تاريخي اصفهان است درزمان شاه سلطان حسين صفوي ودرفاصله سالهاي 1118 تا 1126 ه.ق. ساخته شده است.اين بنا آخرين شاهكار معماري دوره صفوي است. درمجاورت اين مدرسه بازارشاهي (بازارچه بلند) قرارگرفته است.

كوه صفه
در جنوب اصفهان از سي و سه پل به طرف جنوب، خيابان چهار باغ بالا وجود دارد. از جنوب اين خيابان زيبا كه در قديم اين خيابان از ميان باغهاي زيبا و درختهاي چنار و ميوه مي گذشته است. باغ هزار جريب در جنوب آن عمارتهاي با شكوهي وجود داشته كه در زمان ظل السلطان ويران شده است.
در دامنه كوه صفه چشمه اي به نام درويش و 200 متر بالاتر از آن چشمه گل زرد قرار دارد كه در منطقه اي صعب العبورقرار دارد. كوه صفه از محل چشمه درويش كه سنگ كوه از خاك جدا گشته و دامنه كوه محسوب مي شود در سمت غرب به فضاي سنگي مسطحي منتهي مي گردد كه كوه را به همين جهت « صفه » مي نامند. از سمت چپ كوه يك سلسله تپه هاي خاك سرخ رنگي به چشم مي خورد. بعد از اين تپه ها به طرف مشرق كوههاي كلاه قاضي قرار دارد. در دامنه كوه قلعه هايي وجود دارند كه ديواره آنها از سنگ بوده و مهمترين آنها « قلعه ديو » كه ويرانه هايي از آن هنوز باقي است. در مغرب كوه صفه عمارت تخت رستم قرار دارد: زيرا بنا بر باورهاي مردم جنگ اسكندر و دارا در آنجا اتفاق افتاده است. اما برخي آن را آتشگاه مي دانند.
در دهه اخير بنا بر اصول شهر سازي جديد كوه صفه به يكي از زيباترين گردشگاههاي شهر مبدل گرديده است.

زاينده رود
يكي از بزرگترين رودخانه هاي ايران است از مغرب به مشرق جريان دارد. سرچشمه آن دامنه هاي زردكوه كه حد فاصل بين اصفهان- لرستان قرار دارد. زرين رود از چهارمحال از جنوب – چشمه جانان- چشمه چهل چشمه و دو چشمه ديگر خرسنگ و كودنگ به اين رود ملحق مي شوند. منبع اصلي انشعاب زير كوه زردكوه قرار دارد. اكثر كوههاي اين منطقه برفگير است. دو چشمه ديگر در اين نواحي است كه يكي شيرين و ديگري شور است.
غلظت زاينده رود پس از الحاق آب كوهرنگ به آن، مشخص مي شود و سرچشمه اصلي مي باشد.
آب رودخانه پس از عبور از تونل كوهرنگ و پس از راههاي بسيار در 140 كيلومتري جنوب شرقي اصفهان به باتلاق گاوخوني مي ريزد. در بسياري كتب از آن به نامهاي زاينده رود- زنده رود- زندرود- زرين رود- زرينه رود- زن رود- وزندك نام برد. چون در طول مسيرش زايش كرده است.

مرداب گاوخوني
در فاصله 140 كيلو متري شرق اصفهان باتلاق بزرگ به نام مرداب گاوخوني وجود دارد. مرداب گاوخوني در 23 كيلومتري پل ورزنه و در شمال شرقي دهستان جرقويه و جنوب غربي نائين و غرب منطقه ندوشن از استان يزد وشمال غربي كوير ابرقو و شرق دهستان رودشين واقع شده است و شبيه گلابي است كه به سمت جنوب كشيده شده و اطراف آن عاري از سكنه است اين مرداب نمكزار، در وسط، گودالي دارد كه تا كنون خشك نشده و هنگام وزش باد و طوفان امواجي به ارتفاع بيش از يك متر از آن بر مي خيزد و در پهنه وسيعي از نمكزار پخش مي شود اين باتلاق به علت شوري زمين واستخراج نمك شكار دريايي ندارد ولي در اطراف آن گورخر، آهو، گرگ و ... يافت مي شود.
اين مرداب به نام گاوخواني نيز آمده كه از دو جزء « گاو» به معناي بزرگ و « خواني » به معناي چاه و چشمه تشكيل شده است.
مقدار آب آن در زمستان چند برابر تابستان است. جغرافيدانان معتقدند آبي كه در مرداب فرو رفته و در نقاط بسيار دور از زمين بالا مي آيد به علت اين مي باشد كه چاه هاي عميقي در اطراف آن حفر شده است. و بعضي معتقدند بهرام گور كه به شكار گورخر علاقه داشته است در اين مكان گرفتار گور شده است. حكيم عمر خيام چنين سروده است:
بهرام كه گور مي گرفتي همه عمر
ديدي كه چگونه گور بهرام گرفت

چشمه كوه صفه
اصفهان به علت موقعيت جغرافيايي و وجود رودخانه زاينده رود و كوههاي اطراف وهمچنين نقاط برفگير ،داراي چشمه هاي متعددومختلفي است ولي وجود چاههاي آب و قنوات بسياري ازاين چشمه ها را خشكانيده است .بيشترچشمه هاي اصفهان دراطراف كوههاي برفگير بختياري است كه آب بعضي ازآنها ازنظراملاح معدني ازگواراترين نوع آب جهان به شمارميرود.
چشمه هفتون: اين چشمه درخيابان مدرس ودرنيم كيلومتري ايستگاه سرچشمه قراردارد.
چشمه خوراسگان: كه ازدومنبع سرچشمه ميگيرد،يكي درمحل باغ مراد كه چشمه اي است قديمي ودرزمان ديالمه به صورت فندق، قلعه طبرك را احاطه كرده بود. چشمه دوم درپاقلعه ،درمحوطه اي بيضي شكل به عرض 7 متر ميباشدكه پس ازطي مسافتي حدودنيم كيلومتر به مسيرچشمه اول ميرسد وهردوچشمه، مجموعاً چشمه باقرخان را تشكيل ميدهند و ازبزرگترين چشمه هاي اصفهان است.
چشمه راهروان: درضلع جنوبي خيابان احمدآباد ودرمحله قديمي باغ مراد واقع است .آب آن پس ازگذشتن ازخيابان سروش به روستاي رهروان ميرسد و آب آن به مصرف كشاورزي ميرسد.

مسجد جامع
اين مسجد درسمت شمال اصفهان قراردارد و اهالي آن را مسجد جمعه ميگويند.يكي از كهنسالترين مساجد ايران است.اين مسجد مجموعه اي ازسبكهاي معماري ايران درطول چهارده قرن ميباشد.اين بنا ازدوران حكمراني سلطان محمدباسينغر است ومرمرهاي صاف ودرخشاني درسقف آن بكاربرده شده است. قسمتي ازآن ابتدا آتشكده بوده وپس ازپذيرش اسلام ازسوي مردم اصفهان تبديل به مسجد شد ودرزمانهاي مختلف بناهايي به آن اضافه شد.

مسجد جامع عباسي(مسجد شاه)
اين مسجد مهمترين ،بزرگترين وزيباترين مسجد دوره صفوي دراصفهان است. ازنظراهميت و عظمت معماري وچه ازجهت متنوع ترين و عاليترين نوع تزيينات خطاطي و نقاشي و كاشيكاري،شاهكاري كم نظير است.به درستي معلوم نيست،به مناسبت نام سازنده آن(شاه عباس) ويابه علت وسعت و عظمت به اين نام معروف شده است.مهمترين قسمت اين بنا گنبد عظيم آن است.

مسجد شيخ لطف الله
در ضلع شرقي ميدان امام واقع شده، كتيبه هاي عالي به خط عليرضا عباسي كه تا آخر عمر مورد توجه شاه عباس بوده به طوريكه حتي شاه عباس شبها چراغ بدست مي گرفته تا او اطراف گنبد را خطاطي نمايد، منحصر به فرد است. شيخ لطف الله اهل لبنان بوده و شاه عباس او را از قزوين به اصفهان آورد و اين مسجد و مدرسه را به نام او بنا نهاد.

تخت فولاد
اصفهان ازابتداي تاريخ عهد هنر بوده ،به همين مناسبت محل پرورش و دفن معروفترين علما و شعرا كشوروجهان است كه گورستان تخت فولاد آرامگاه ابدي آنها ،علاوه بربناي تاريخي ازجهت معماري و هنرهاي ديگر بي نظير ميباشد.
گورستان تخت فولاد درجنوب اصفهان وجنوب زاينده رود قراردارد.زمان صفويه گورستان رسمي شهرشد.پس ازاينكه زرتشتيان ،بنا به دستورسلاطين صفوي ،محل سكونت خود در زمينهاي تخت فولاد راتخليه كرده ودرجنوب جلفا ساكن شدند، شاهان صفوي كاخها وباغهاي زيبا دراين منطقه ساختند. ازجمله عمارتهاي معروف هفت دست، باغ گلستان،كاخ سعادت آباد دراين منطقه ساخته شد.

آتشكده هاي اصفهان
پرستشگاههاي زرتشتيان را آتشگاه ميگويند كه مهمترين آنهادراصفهان دركوه آتشگاه بوده است.اين كوه در8 كيلومتري غرب اصفهان ودر3كيلومتري جنوب سده است.شهرت سده نيز بواسطه همين كوه آتشگاه است واين كوه تپه اي است به ارتفاع هزارمتر كه درمنطقه حاصلخيزاصفهان قراردارد.

كليساهاي اصفهان
دين مسيح داراي سه فرقه بزرگ كاتوليك، ارتدوكس وپروتستان ميباشد.قسمت اعظم ارمنيان جلفاي اصفهان تابع فرقه ارتدوكس ميباشند ولي چون توسط حضرت گريگور دين مسيح را پذيرفته ،آنها راگريگوريان ميگويند.ارمنيان اصفهان ابتدا درارمنستان زندگي ميكردندكه پيوسته بادولت عثماني يعني تركيه درجنگ و جدال بودند ودرسال1013 به اصفهان كوچ كردندو درجلفا ساكن شدند.پس ازكوچ ارمنيان ،شاه عباس براي آنها حقوق و امتيازات خاصي تعيين نمود.
قديميترين كليساي جلفا،كليساي هاكوپ(يعقوب مقدس) است كه درشمالغربي صحن فعلي كليساي مريم ساخته شده است.
بعدازهاكوپ،كليساي گيورك قديميترين كليسا كه درخيابان حكيم نظامي قراردارد،ميباشد.

كليساي سنسور:
معروف به كليساي وانك اززيباترين كليساهاي ايران بشمارميرود.ازنظرمعماري بي نظير است و تمام ديوارهاي آن منقش به نقاشيهاي سبك ايراني است و داراي تابلوهايي اززندگي حضرت مسيح ميباشد.

خانقاه اصفهان
مراكز اجتماع دراويش وفقرا را خانقاه ميگويند.دراين مراكزكه علاقه مندان به عرفان و تصرف گرد هم مي آيند،محل تعليم وكليه امورمربوط به دراويش ميباشد.ازخانقاه هاي فعال و با سابقه اصفهان ،نعمت الهي ميباشدكه حدود دو قرن سابقه دارد.

امامزاده هاي اصفهان
دراصفهان امامزاده هاي متعددي وجود داردكه شجره نامه برخي از آنها را مشكوك دانسته اند و معروفترين آنها عبارتند از:
امامزاده اسماعيل – امامزاده احمد- امامزاده هارونيه- امامزاده باقر- امامزاذه شاه حمزه

پاركها وفضاي سبز اصفهان
اصفهان كه درمنطقه مركزيايران و نزديك كويرقرارگرفته ازبركات رودخانه زاينده رود يكي ازسرسبزترين شهرهاي ايران است.
بلوكات حاشيه زاينده رود،پيوسته ازدرختان چنار و كبود و غيره مستور بوده است.خوشبختانه دردوسه دهه اخيردولت و شهرداري دورانديشي نموده و جهت جلوگيري ازسموم ناشي از تمدن ماشيني با احداث پاركها درده ناحيه شهرداري و ممانعت ازريختن فاضلاب كارخانه ها به زاينده رود ،جلوي آلودگي آب و هوا راگرفته اند.همچنين احداث ميدانهاي ورزشي و چمن كاري ازجمله درساحل زاينده رود،وگردشگاههايي براي خانواده از ديگر فعاليت آنها بوده است.
سازمان بين المللي يونسكو كه حافظ بناها وآثارتاريخي دنياست ،اصفهان را در زمره 10 شهرزيباي جهان دانسته وسعي درحفظ آثار و بناهاي آن دارد.

باغ پرندگان
شهرداري اصفهان به منظور افزايش و تقويت جاذبه هاي حاشيه زاينده رود اقدام به احداث باغ پرندگان نمود . اين باغ افزون بر داشتن جاذبه هاي تفريحي داراي جنبه هاي آموزشي علمي و تحقيقاتي نيز مي باشد و به لحاظ اينكه گونه هاي بسيار زيادي از پرندگان در اين باغ نگهداري مي شود مي توان قابليت ها و بهره بردا ري هاي آموزشي آنرا بعنوان يك هدف اصلي تلقي نمود .
باغ پرندگان براي اولين بار در ايران توسط شهرداري اصفهان احداث گرديده است و اكنون توسط سازمان رفاهي تفريحي شهرداري اداره ميشود .
مساحت داخلي باغ پرندگان 17000 متر مربع مي باشد كه پوشش توري سقف آن حدودا 40000 متر مربع است و بر روي 16 ستون فلزي به ارتفاع حداكثر 32 متر نصب گرديده است.
درباغ پرندگان اصفهان بيش از 5000 پرنده از گونه‌هاي مختلف وجود دارد كه پرندگان وجود از ايران و ديگر كشورها مانند استراليا، تانزانيا، چين، اندونزي و ... جمع آوري گرديده است .
محيط زيستهاي مختلفي بسته به شرايط زيست طبيعي پرندگان در نظر گرفته شده است
بركه هاي براي پرندگان آبچر مانند اردكها، فلامينگوها، پليكان ها و ...
قفس هـاي شيشه اي با امكانـات ويژه براي پرندگاني كه امكان زيست در آب و هواي زمستان اصفهان را ندارند مانند كوكاتوها، طوطي ها، مرغ عشق ها و ...
قفسهاي فلزي براي پرندگان شكاري كه به دليل نوع تغذيه امكان رهايي آنها در باغ وجود ندارد مانند عقابها، جغدها، شاهين‌ها و ...
صخره براي پرندگان مناطق سنگلاخي و بياباني مانند كبك‌ها،تيهوها و بلدرچين‌ها
فضاي سبز و پر درخت براي پرندگان مناطق جنگلي مانند: طاووسها، قرقاولها و....

قالي و قاليچه
آنچه از نوشته هاي باستان شناسان استنباط مي شود، آن است كه هنرقالي بافي سالها بلكه قرنها پيش دراين خطه وجود داشته وبه تكامل رسيده است.درزمان صفويه اصفهان يكي ازمراكزمهم قاليبافي در ايران گرديد.كارگاههاي بزرگي ساخته شد.واين كارگاهها درجوار قصرهاي سلطنتي پادشاهان صفوي يعني بين چهلستون و ميدان شاه قرارداشت. وسياحاني چون تاورنيه،شاردن دركتابهاي خوداهميت اين فرشهاراستوده اند.امروزه بسياري ازآنها درموزه هاي جهان است.

هنرقلمزني
پرويز بهنام باستان شناس ايراني،قدمت برنزهايي كه نقوش زيبا برروي آن نقش بسته ودرحفاريها بدست آمده مربوط به اقوامي است كه قبل ازهخامنشيان درايران زندگي مي كرده اند ومحل كشف آنها دراطراف كوههاي زاگرس به نام ناحيه ‹آنزان› شناخته مي شده است.
از آنجايي كه نام اصفهان ‹آنزان›بوده و بعد به ‹گابيان› تبديل يافته واززمان هخامنشيان به بعد‹گي› وبعد ‹جي› تبديل شده است.اگراين دو آنزان يكي باشد ،سند معتبري ازقدمت هنرقلمزني دراصفهان بدست مي آيد.
ازبهترين سازندگان هنر قلمزني دراصفهان آقايان حاج محمدحسين اهتمام و حاج عبدالحسين پرورش رامي توان نام برد.
ازجمله صنايع دستي ديگر ميتوان از خاتمكاري، ميناكاري، قلمزني، قلمكاري، مينياتور، نقاشي، تذهيب، منبت كاري، خراطي، پوست دوزي ، نقره سازي، گلابدوزي ، سراميك، قاليبافي و زرگري نام برد.

بازار اصفهان
بناي قسمت عمده اي ازبازار به سراها وكاروانسراها اختصاص دارد.اين اماكن از ارزش تاريخي خاصي برخوردارند.بازاراصفهان كه ازديدنيهاي شهر است محل خريدوفروش كالاها وبه خصوص صنايع دستي اصفهان نيز ميباشد. و بهترين سوغات اصفهان رانيزصنايع دستي آن تشكيل مي دهد.

گز اصفهان
يكي از معروفترين سوغات اصفهان ميباشد.مواد اوليه اين شيريني كه گزانگبين باشد در اطراف اين شهر به عمل مي آيد.گزانگبين ريشه گياهي به نام گز ميباشد اين درخت در اطراف خوانسار در مناطق خوش آب و هوا به عمل مي آيد.در اواخر تابستان محصول اين درخت آماده برداشت مي شود جهت برداشت محصول پوست دباغي شده گوسفند ( دباله ) زير درختچه پهن كردهو با چوب به تنه درخت زده تا دانه هاي زردرنگي مانند ارزن از بدنه آن جدا شودو بعد ناخالصيهاي آن را گرفته وبراي تهيه گز مرغوب نيمي از مواد مصرفي دانه هاي گزونيمي ديگر شكر وبادام يا پسته استفاده ميشود. اما امروزه گز بسيار مرغوب به علت گراني وكمبود مواد اوليه كمتر تهيه ميشودواز ماده اي به نام بادكا استفاده ميكنند .

شهرستان كاشان
اين شهرستان با 9647 كيلومترمربع وسعت و باجمعيتي بالغ بر 317640 نفر در سال 1370، يكي ازشهرستانهاي مهم استان اصفهان بشمار ميرود كه دركناره غربي كويرمركزي ايران قرارگرفته است.
مركزاين شهرستان شهركاشان است كه برسرراه اصلي يزد- قم-تهران واقع شده و فاصله آن تا شهر اصفهان 200، تاقم 113 و تاتهران 273 كيلومتر ميباشد.
بنابرتحقيقات باستان شناسي ونتايج كاوشهاي علمي اطراف شهركاشان بخصوص تپه هاي سيلك در جاده فين-كاشان ،يكي ازنخستين نواحي مراكز تمدن و مسكن انسانهاي ماقبل تاريخ شناخته شده است.
آثاروابنيه اي كه دراين شهرباقيمانده وبه دو دوره پيش ازاسلام و بعدازاسلام تقسيم ميگردد. آتشكده نياسر، آتشكده خرمدشت(قلعه كهنه) وظروف سفالي تپه هاي سيلك ازجمله آثارباقيمانده پيش ازاسلام است.
ابنيه و آثار باقيمانده از تمدن وفرهنگ اسلامي بيشترين آثارتاريخي وباستاني را تشكيل مي دهدومهمترين آنها عبارتند از: امامزاده سلطانعلي بن محمدباقر(ع) واقع درمشهد اردهال ،بقعه باباافضل واقع درآبادي مرق،مسجدجامع ، قلعه جلالي ، مسجد ميدان ،بناي چهل دختران درمحله سلطان ميراحمد شهركاشان ،باغشاه فين، امامزاده سلطان ميراحمد، مدرسه سلطاني ،مدرسه آقابزرگ وبقعه شاهزاده ابراهيم .
نام قديم شهركاشان چهل حصاران بوده وبناي آن منسوب به زبيده زوجه هارون الرشيد است كه هنگام سفردريكي از قلعه هاي چهل حصاران منزل كرده بود. ولي ظاهراً اين شهربسيارقديميتر بوده واززمان ساسانيان وجود داشته است جمعيت شهر كاشان درحدود 156144 نفردرسال 1370 بوده كه مساحت شهري آن بيش از 50 كيلو متر مربع وارتفاع آن ازسطح دريا 950 متروفاصله هوايي آن تا تهران 189 كيلومتر ميباشد.
درحال حاضرشهركاشان يكي ازشهرهاي مهم توريستي وصنعتي كشور بشمار ميرود.به طوري كه جهت ديدار از آثار باستاني و تاريخي ومراسم ويژه اين شهرستان همه ساله عده كثيري ازنقاط مختلف آن ديدار مي كنند. مراسم ديدني و مذهبي قاليشويي در مشهداردهال ومراسم مخصوص عطرو گلابگيري دردرمنطقه قمصر درفصل بهارازآن جمله است. قاليبافي از حرفه هاي بسيار قديمي وباارزش ورايج اهالي اين شهرستان بشمار مي آيدوبالاترين رقم صادرات قالي مربوط به اين خطه مي باشد.


پی نویس
با توجه به شرايط امروزي اصفهان و وجود آثار و ابنيه بسيار درهرزمينه اي كه توريست به آن علاقه دارد مي توان ازاصفهان به عنوان يكي ازمهمترين قطبهاي كشور دراين زمينه ياد كرد.و باتوسعه و بهبود فرصتها واستفاده از آن باعث جذب توريست و توجه توريستها به اين منطقه ازايران مي شود.
پس بياييم ماهم به عنوان عضوي كوچك ازجامعه جهانگردي براي توسعه آن تلاش كنيم.
به اميدروزي كه بتوانيم بااستفاده ازدرآمدي كه اين صنعت برايمان ايجاد مي نمايد،جزء يكي ازكشورهايي با بيشترين تعداد توريست باشيم.

امضای کاربر :
جامعه دو طبقه دارد:
1:طبقه ای که می خورد و کار نمی کند
2:طبقه ای که کار می کند و نمی خورد.
جمعه 18 مرداد 1392 - 19:28
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.