رزرو آنلاین هتلclose
ارگ قورتان
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
ارگ قورتان
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات استان اصفهانارگ قورتان

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 436
نویسنده پیام
shayan آفلاین

مدیران ارشد

ارسال‌ها : 586
عضويت : 23 /9 /1391
محل زندگي : تهران
سن : 20
تشکر ها: 40
تشکر شده : 21
ارگ قورتان
ارگ" قورتان"، ارگي عظيم افراشته بر کرانه زاينده رود به عنوان دومين سازه خشت و گلي جهان در منطقه "ورزنه" در شرق اصفهان خودنمايي مي کند و چشم هر بيننده اي را خيره مي سازد.

اگر از شهر اصفهان به طرف شهر «ورزنه» حرکت کنيد، پس از 110 کيلومتر به روستايي در کرانه هاي زاينده رود خواهيد رسيد که محلي ها، آن را "قورتان" يا "گورتان" مي نامند.
اهميت اين روستا از آن جهت است که دومين سازه عظيم خشت و گلي جهان يعني "ارگ قورتان" را در خود جاي داده است.
قدمت ارگ به قرن چهارم هجري و دوره ديلميان بازمي گردد،البته برخي مورخان با کشف بقاياي ظروف سفالي در شرق اين روستا و تخمين قدمت آنها معتقدند پيدايش روستاي قورتان به دوره هخامنشي مربوط مي شود و بعدها به دليل ناامني و وجود فشارهاي حکومتي، مردم روستا ناگزير به ساخت ارگ شده اند.

در تاريخ جامع ايران نيز قدمت روستا به دوره حکومت بهرام پنجم (ملقب به بهرام گور فرزند يزدگرد اول) نسبت داده شده است چرا که در گذشته قلعه يي در شمال غربي روستا وجود داشته که به آن "بارام شاه" (مخفف بهرام شاه) اطلاق مي شده و محلي ها بعدها با ساخت ارگ، به آن قلعه قديمي،" قلعه کني" (قلعه کهنه) مي گفتند.
البته سال ها از تخريب قلعه کهنه مي گذرد و امروزه در محل آن، کشاورزي انجام مي شود.
انتساب ارگ قورتان به دوره حکومت بهرام گور قويتر به نظر مي رسد زيرا نقل است بهرام گور هنگام شکار با اسبش در تالابي فرو مي رود و مي ميرد و به احتمال زياد، آن تالاب، تالاب گاوخوني بوده است.
عده يي بر اين باورند که منظور از "قورتان، (گوردان) است و اين تغيير نام در طول زمان به واسطه محدوديت هاي حروف در زبان عربي به وجود آمده است.
گوردان به معني جايي است که گور (گورخر) فراوان دارد، زيرا شهرها و محل هايي که زيستگاه هاي اصلي گورخر ايراني هستند معمولاً با گور آغاز مي شوند و گوردان نيز از همين قاعده تبعيت مي کند.
عده ديگر معتقدند: قورتان به معني انبار سلاح و مهمات است و اين احتمال مي رود که ارگ قورتان قلعه يي نظامي بوده و در قسمت هايي از آن سلاح نگهداري مي شده است.
با اين حال،تا سال1335 تمامي مردم روستاي قورتان در ارگ زندگي مي کردند و بتدريج با برقراري امنيت درخارج از ارگ و افزايش جمعيت اهالي به ساخت خانه در بيرون ارگ اقدام کردند تا جايي که امروزه تعداد انگشت شماري خانوار در محوطه پنج هکتاري ارگ زندگي وبقيه اهالي نيز از ارگ به عنوان محلي براي نگهداري دام و علوفه استفاده مي کنند.
زبان اهالي قورتان علاوه بر فارسي برگرفته از زبان زردشت است.

غير از ارگ نقاط ديدني ديگري نظير قلعه ناواب، نخلدان، کبوترخانه، آب انبار روستايي بلان و پنج مسجد در قورتان قرار گرفته اند که هر يک آثاري منحصر به فرد به حساب مي آيند.
خروج اهالي از ارگ و نگهداري حيوانات درون آن باعث شده است آسيب فراواني به آن وارد شود، اما عده يي از اهالي به منظور حفظ ارگ و جلوگيري از تخريب بيشتر آن تشکلي را با نام "حاميان ارگ زنده" به ثبت رسانده اند.

از اقدامات جالب توجه اين گروه بازسازي يکي از کبوترخانه ها (محل نگهداري از کبوتر در اطراف ارگ و با هزينه اهالي قورتان) بوده است ونيز ازديگر اقدامات موثر حاميان ارگ زنده رود، تلاش براي ثبت ارگ قورتان در فهرست آثار ملي بوده است تا جايي که ارگ قورتان به عنوان دومين بناي عظيم خشت و گلي و تنها قلعه مسکوني ايران در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

اين اثر بي نظير مانند عروس درمنطقه کويري شرق اصفهان هرساله پذيراي ميهمانان نوروزي و نيز گردشگران داخلي و خارجي است.

امضای کاربر :
جامعه دو طبقه دارد:
1:طبقه ای که می خورد و کار نمی کند
2:طبقه ای که کار می کند و نمی خورد.
پنجشنبه 24 مرداد 1392 - 21:22
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.