رزرو آنلاین هتلclose
بجنورد
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
بجنورد
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات استان خراسان شمالیبجنورد

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 337
نویسنده پیام
shayan آفلاین

مدیران ارشد

ارسال‌ها : 586
عضويت : 23 /9 /1391
محل زندگي : تهران
سن : 20
تشکر ها: 40
تشکر شده : 21
بجنورد
بجنورد ، شهرستان و شهری در استان خراسان .

1) شهرستان بجنورد، در شمال غربی استان خراسان واقع است . از شمال به جمهوری ترکمنستان ، از مشرق به شهرستان شیروان ، از جنوب شرقی به شهرستان اِسفراین ، از جنوب به شهرستانهای شاهرود (در استان سمنان ) و سبزوار، و از مغرب به شهرستانهای شاهرود و مینودشت (در استان مازندران ) محدود است . مشتمل بر چهار بخش مرکزی (حومه )، رازوجَرْ گَلان ، مانه ، سَمَلْقان ، جاجَرم و چهارده دهستان است .

شهرستان بجنورد در ناحیه ای زلزله خیز و در منطقة پیوستن رشته کوه البرز به کوههای آلاداغ قرار دارد. این کوهها با جهت غربی ـ شرقی در آن امتداد دارد. مرتفعترین قلة آن بهار (سرو)، با پوششی از درختان سرو، (حدود 050 ، 3 متر) است و چمن کالپوش با دشت (لیدت ) شاه در دامنة آن قرار دارد. کوههای بزداغی (مرتفعترین قله حدود 692 ، 1 متر)، در بخش مانه و سملقان امتداد دارد. گردنة بزداغی در کنار جادة بجنورد به دهستان عندمان واقع است . کوههای مَسینو (مرتفعترین قله حدود 496 ، 2 متر) در دهستان گیفان در مرز ایران و جمهوری ترکمنستان و کوههای آغل چیل (مرتفعترین قله حدود 460 ، 1 متر) در مرز ایران و ترکمنستان امتداد دارد. این شهرستان دارای جنگلهای تُنُکْ، مراتع ، قناتها و چشمه های بسیار است . در آن انواع گوزن ، قوچ ، آهو، بزکوهی ، گراز، خرس و پلنگ یافت می شود. از رودهای بجنورد رود کوچک عین اللّطف (ناصرالدّین قاجار، ص 95ـ96: «عین اللّطیف ») و کال شور یا کالیمو و بابا امان است و قسمت علیای رود اترک از آن می گذرد.

محصولات عمدة آن غلات و انواع میوه ، دانه های روغنی و فرآورده های دامی است . از جمله صنایع دستی آن جاجیم بافی و قالیبافی و، بویژه بافت قالیچه های کردی و ترکمنی است . در آبادی سیاب ، 35 کیلومتری مشرق شهر بجنورد، کارخانة سیمان در حال احداث است . پنبه کاری و کشت چغندرقند در آن رواج دارد. در دورة قاجاریه پرورش اسب در آنجا متداول بود (ییت ، ص 182)؛ امروزه نیز دامداری در آنجا رواج دارد.

در دورة صفویه ، به فرمان شاه عباس اول (حک : 966ـ 1038) برخی از ایلات کرد، مانند شادلو، به شمال خراسان (از جمله بجنورد) کوچانیده شدند که بازماندگان آنها هنوز در آنجا زندگی می کنند (میرنیا، 1368 ش ، ص 71؛ رزم آرا، ج 9، ذیل «مانه ») اما ساختار قبیله ای خود را از دست داده اند. همچنین تیره هایی از ایل گِرایلی در آنجا ماندگار شده اند (میرنیا، 1369 ش ، ص 97). در قدیم برخی مناطق آن مانند جاجرم ، بارکدة گرگان بود ( حدودالعالم ، ص 89). یاقوت حموی نیز از سَمَنْقَان (سملقان ) مطالبی آورده است (ج 3، ص 145). شهرستان بجنورد دارای آثار تاریخی و باستانی فراوانی مانند تپه ، باغ ، قلعه ، غار، چشمه ، بقعه ، امامزاده و مزار است که به برخی از آنها اشاره می شود: قلعة «مخروبه » جلال الدین در کنار جاجرم (اعتمادالسلطنه ، ص 112 - 113)، که ظاهراً بازماندة شهر باستانی جاجرم است ؛ گورستان و بقعه و چشمة بِش قارداش * در شش کیلومتری جنوب شهر بجنورد (سیدی زاده و عباسیان ، ص 149، 160 - 167)؛ شهر قدیمی چَرمغان (چهارمغان ) منسوب به دورة خوارزمشاهیان ؛ مزار بی بی صنم در دهکدة دَرْتُومْ، حدود 27 کیلومتری جنوب شرقی شهر بجنورد که ویژة زنان است و روزهای چهارشنبه در تابستان زوار فراوانی دارد؛ زیارتگاه چهل قیز (چهل دختر)، حدود بیست کیلومتری مشرق شهر بجنورد، در پای کوه هجان نزدیک چشمه ای در کنار دهکدة قوش قلعه ؛ آرامگاه امامزاده سید ابراهیم پیغو در دهکده ای به همین نام ، حدود 21 کیلومتری شهر بجنورد؛ مزار امامزاده اسماعیل (باباامان )، حدود ده کیلومتری شمال شرقی بجنورد؛ نظرگاه اجاق در دهکدة دهگاه ، حدود 35 کیلومتری مغرب شهر بجنورد، که اهالی به هنگام اعیاد در آنجا گردهم می آیند و جشن می گیرند؛ نمازگاه (یا نظرگاه ) بر فراز قله ای به همین نام ، در جنوب شرقی آبادی کلاته سهراب ، که هرسال دهقانان محل پس از برداشت محصول در آنجا نماز می گزارند؛ قلعة موسوم به قبز قلعة بابا امان ؛ غار بیدک ، حدود دوازده کیلومتری جنوب شهر بجنورد؛ غار تنگه در جنوب دهکدة حصار شاهوردی خان ، حدود هفده کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد؛ غار خزینه راهه ، حدود دو کیلومتری شمال غربی دهکدة اِسفیدان و غار شاه نشین در دهکدة رَئین حدود 27 کیلومتری جنوب غربی شهر بجنورد (همان ، ص 40ـ42، 45ـ46، 95، 113، 114، 119ـ120، 122ـ123، 144 ـ 145). از تفرجگاههای آن می توان از جنگل گلستان در جانب غربی شهرستان ، آبشار بیار، فضای سبز باباامان ، آبشار حمید و چشمة پیغو نام برد

امضای کاربر :
جامعه دو طبقه دارد:
1:طبقه ای که می خورد و کار نمی کند
2:طبقه ای که کار می کند و نمی خورد.
چهارشنبه 20 شهریور 1392 - 21:27
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.