رزرو آنلاین هتلclose
دیدنیهای شیراز + آدرس و تلفن
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
دیدنیهای شیراز + آدرس و تلفن
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات استان فارسدیدنیهای شیراز + آدرس و تلفن

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 316
نویسنده پیام
shayan آفلاین

مدیران ارشد

ارسال‌ها : 586
عضويت : 23 /9 /1391
محل زندگي : تهران
سن : 20
تشکر ها: 40
تشکر شده : 21
دیدنیهای شیراز + آدرس و تلفن
براساس نوشتارهاي الواح گلي كشف شده در تخت جمشيد نام شيراز با واژه هاي "تي رازي ايش" و "شي رازي ايش" ذكر كرده است كه نشان گر قدمت اين شهر با عظمت در دوره هاي پيش از اسلام است ( متن دو خشت شماره 42 و 60 ).
شير در فارسي اوستايي بمعني شهر است و راز در زبان بمعني اسرار ميباشد.بر حسب اصول دستوري چون دو حرف هم جنس كنار هم واقع شوند يكي حذف ميشود، شيرراز ، شيراز ميگردد بمعني شهر راز.

آثار باستاني و ديدني شيراز :

- دروازه قران
- آرامگاه خواجوي كرماني
- گهواره ديد
- چاه مرتاض علي
- ارگ كريمخاني
- آرامگاه حافظ
- آرامگاه سعدي
- نارنجستان قوام
- تخت جمشيد

آثار مذهبي شيراز:


- آستان مقدس حضرت شاه چراغ (ع)
- آستان مقدس حضرت سيد ميرمحمد
- آستان مقدس حضرت سيدعلاءالدين حسين
- آرامگاه شهيد دستغيب
- آرامگاه علي ابن حمزه
- آرامگاه سيد تاج الدين غريب
- آرامگاه امام زاده ابراهيم
- آرامگاه امام زاده زنجيري
- ساير نقاط زيارتي و امامزادگان شيراز

گردشگاه هاي مهم اطراف شيراز :

پارك ملي بمو

پارك ملي بمو با چشمه سارهاي زيبا در 18 كيلومتري شمال شيراز به مرودشت قرار دارد. از تفريجگاههاي شيراز است. آب زلال چشمه سارها در دامنه اين كوه جاري است.

آبشار كوهمره سرخي

در 50 كيلومتري جاده شيراز به كازرون جاده كوهمره سرخي منشعب مي شود كه منطقه اي با درختان سرسبز و آبشار دل انگيز است.

بهشت گم شده (تنگ بستانك)

منطقه اي زيبا و افسانه اي از طبيعت است كه بسيار زيبا ، خوش آب و هوا و سرسبز است. نام اصلي آن تنگ بستانك ميباشد و به علت جاذبه فرح انگيزش به بهشت گم شده مشهور گرديده است.

آبشار مارگون

آبشار زيبا و فرح انگيز مارگون زينت بخش دره هاي سر سبز و جنگلي در غرب شهرستان سپيدان است. اين ابشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر در فاصله 45 كيلومتري شهر اردكان و 130 كيلومتري شيراز قرار دارد

درياچه مهارلو ( درياچه نمك )

درياچه مهارلو در 15 كيلومتري جاده شيراز-فسا قرار دارد.

تفريح گاه هاي ديگر عبارتند از :

چشمه جوشك : در 24 كيلومتري شمال غربي شيراز.

چشمه شش پير : در 15 كيلومتري شهرستان سپيدان در درياچه زيباي برم شش پير ماهيگيري هم ممكن است و در فصل بهار بسيار ديدني است.

چله گاه : با درختان سرسبز و چشمه هاي آب در 5 كيلومتري شهر سپيدان به ياسوج قرار دارد و داراي امكانات رفاهي سرويسهاي بهداشتي ، آب لوله كشي و برق مي ّباشد.

تنگ تيزاب : با درختان سرسبز ، چشمه هاي آب و رودخانه زيبا در 30 كيلومتري جاده سپيدان به ياسوج قرار دارد . داراي امكانات رفاهي ، سرويس بهداشتي ، برق ، آب لوله كشي و چادر مي باشد. مكاني مناسب براي گردش گري در فصل تابستان است.

پيست اسكي : در 5 كيلومتري شهر سپيدان پيست اسكي جنوب ايران قرار دارد . تجهيززات مورد نياز از قبيل بالابر و ديگر وسايل مورد نياز در اين پيست فراهم ميباشد.

چشمه پيربناب ( پيربنو ) : در 15 كيلومتري جنوب شيراز.

سد درودزن : در 100 كيلومتري شمال غربي شيراز.

بند بهمن : بر روي رودخانه قرهآغاج در 60 كيلومتري جنوب شيراز ( بخش كوار ).

ارگ کریم خان:ارگ کریم خان در مرکز شهر شیراز در میدان شهدا(شهرداری سابق قرار دارد.این ارگ در دوره سلطنت سلسله زندیه ساخته شده است و پس از اینکه کریم خان شیراز را پایتخت خود کرد این مکان را به عنوان محل زندگی خود انتخاب نمود و به ارگ کریم خان معروف شد.تلفن2301985

آتشکده و کاخ اردشیر:نخستین بنای طاق دار سبک ایرانی است که از دوران ساسانی به جا مانده و در فیروز آباد قرار دارد.

آرامگاه شاهچراغ: میدان احمدی - تلفن 2222158

آرامگاه خواجوی کرمانی:در نزدیکی دروازه قرآن

آرامگاه آبش خاتون:میدان دفاع مقدس(فلکه خاتون)

آرامگاه سید تاج الدین غریب:دروازه کازرون-تلفن 781852

آرامگاه بی بی دختران:ابتدای بلوار شهید دستغیت-جنب بیت العباس

آستانه سید علاءالدین حسین(ع):میدان آستانه-تلفن2242991

آرامگاه شاه شجاع:بلوار هفت تنان-جنب بوستان کوهپایه

امام زاده علی ابن حمزه(ع):شمال پل علی بن حمزه تلفن2223353

آرامگاه شاه داعی الله:بلوار سیبویه-جنب قبرستان درالاسلام-تلفن7285757

آرامگاه ابن حفیف:پشت بازار وکیل-جنب دبیرستان ابوذر-تلفن2228083

آرامگاه شیخ روزبهان:خیابان لطفعلی خان زند(ضلع جنوبی)محله در شیخ

آرامگاه سیبویه:دروازه کازرون-محله سنگ سیاه-تلفن7288074

بازار وکیل : این بازار که در ایران کم نظیر می باشد توسط کریم خان زند در امتداد و مجاور مسجد ، حمام و آب انبار وکیل ساخته شده است . آدرس: جنب حرم مطهر شاه چراغ تفاطع خیابان لطفعلی خان زند

باغ ارم : باغ ارم که یکی ازباغ های بی نظیر ایران است به علت

سرونازهای زیبایش شهرت یافته و امروزه به نام باغ ارم یا باغ گیاه

شناسی معروف است. آدرس:بولوار ارم - تلفن 6273647

باغ دلگشا : این باغ در شرق شیراز و تقریبا نزدیک به آرامگاه سعدی بنا شده و به سبب نارنجستان زیبا و بزرگ و آب نماهای دیدنی اش شهرت یافته است .

باغ عفیف آباد : این باغ بزرگ و زیبا در انتهای خیابان عفیف آباد بنا شده است . از سبک معماری آن بر می آید که مربوط به دوره قاجاریه باشد ، و باغ عفیف آباد در حال حاضر موزه اسلحه شناسی ایران است . انتهای خیابان عفیف آباد - تلفن 6267343

از دیگر باغهای دیدنی شیراز می توان باغ گلشن در غرب ، باغ خلیلی در شمال غربی و باغ تخت را در شمال شهر نام برد .

بقعهٔ هفت تنان:این عمارت قدیمی در شمال آرامگاه حافظ واقع شده است و مربوط به دوره‌ی کریم‌خان زند است که درحال حاضر موزه‌سنگ استان فارس می باشد.علت نامگذاری این بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریم خان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب کرده‌است.

بقعهٔ چهل تنان:با فاصله کمی از شمال آرامگاه حافظ، محوطه مشجر و باصفایی وجود دارد که چهل سنگ مزار یک اندازه در آن جای دارد و چنداتاق و حوض آبی هم در سمت شمال آن ساخته شده است. این محوطه در زمان کریم خان زند محصور ، و آباد شد و سنگ قبرها به فرمان مرحوم فرهاد میرزا ، والی فارس در سال 1257 ه. ق بر قبور چهل زاهد و عارف که هویتشان مشخص نیست نهاده شد.

بیشاپور و غار شاپور : این شهر که بقایای آن امروزه در نزدیکی کازرون ، کنار رودخانه شاپور ، قرار دارد . دارای نقش هایی از شاپور ساسانی است که تسلط وی را بر والریانوس ، امپراتور روم ، نشان می دهد .

پاسارگاد : کورش بنیان گذار سلسه ی هخامنشی در سال 546 ( ق . م ) پایتخت جدید خود را در 130 کیلومتری شمال شیراز کنونی به نام پاسارگاد بنا نهاد . از پاسارگاد جز مقبره کورش ، که اکنون در سه کیلومتر غرب جاده شیراز – اصفهان واقع شده است ، اثری باقی نیست .

تخت جمشید:تخت جمشید پایتخت اولین امپراتوری جهانی یعنی هخامنشیان درایران است .کار ساخت پارسه در زمان داریوش بزرگ آغاز شد و به وسیله دیگر شاهان هخامنشی کامل شد .ویرانه‌های این مکان هنوز هم در مرودشت در نزدیکی شیرازبرپا است

تخت ابونصر : در شش کیلومتری شیراز واقع شده و دارای آثاری از دوره اشکانیان و ساسانیان می باشد . اکنون ویرانه های آن باقی است .

دروازه قرآن: این دروازه در میدان قرآن - تقاطع بولوار هفت تنان و ربانی شیرازی ورودی شیراز واقع شده است.این طاق در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شده و قرانی در بالای طاق نهاده شده تا مسافرین به برکت آن سفر خود را به سلامت به پایان ببرند.

سرای مشیر: سرای مشیر یا سرای گلشن از آثار دوره قاجاریه در شیراز است که در انتهای جنوبی بازار وکیل در گوشه شرقی آن قرار گرفته است.این سرا که دارای طرح و نقشه ای دایره ای (هشت گوش) است، توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک احداث شده است.

حافظیه:حافظیه نام مجموعه آرامگاه شاعر برجسته ایرانی، حافظ شیرازی است که در شهر شیراز قرار دارد. آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز، پایین‌ تر از دروازه قرآن،چهار راه ادبیات در یکی از قبرستان های معروف شیراز به نام خاک مصلی قرار دارد و مساحت آن ۱۹۱۱۶ متر مربع است. این مکان یکی از جاذبه‌های مهم توریستی شهر شیراز به شمار می‌رود. تلفن 2284552

شهر استخر : خرابه های شهر استخر در هفت کیلومتری شمال تخت جمشید واقع شده است . آتشکده آناهید در این شهر بوده است .

سعدیه:آرامگاه سعدی در شمال شرقی شیراز در دامنه کوهی به نام (پهند) قرار دارد و در قرون گذشته بارها تعمیر شده است . در زمان کریمخان زند ،در آرامگاه سعدی نیز تعمیراتی اساسی صورت گرفت و

دو اتاق بزرگ در دو طرف و ایوان و پله و طاق نما و غرفه های کوچک در وسط ساخته شد . بعدها توسط مرحوم فتحعلی خان صاحب دیوان و مرحوم حبیب الله خان قوام الملک اصلاحاتی در این بنا صورت گرفت . این بنا که نیاز بسیار به تعمیر داشت تا سال 1327 شمسی برجای بود .آدرس: بولوار بوستان - تلفن 7301300

عمارت کلاه فرنگی(موزه پارس):عمارت کلاه فرنگی در میان باغ زیبایی به نام باغ نظر بنا شده است و در روزگار وکیل این عمارت باشکوه محل پذیرایی میهمانان و سفیران خارجی و مراسم رسمی و اعیاد مختلف بوده است. بنا به وصیت کریم خان زند، جسد وی را در شاه نشین شرقی عمارت دفن کردند و آن را آرامگاه وکیل نامیدند.

قلعه ضحاک فسا: این قلعه در مجاورت ویرانه های ماقبل از تاریخ ساخته شده است و مربوط به عهد ساسانی است . در کتیبه های هخامنشی ، نام فسا پسله یا پیشی بوده که نشان دهنده تاریخ باستانی این شهر است .

مجموعه زند : این مجموعه دیدنی عبارت است از ارگ کریم خان زند ، بازار وکیل ، حمام وکیل ، آب انبار وکیل ، مسجد وکیل ، باغ نظر یا موزه پارس که به عمارت کلاه فرنگی معروف است.آدرس : خیابان لطفعلی خان زند - خیابان طالقانی .

مسجد وکیل : مسجد وکیل از مساجد دو ایوان است که ایوان شمالی آن به طاق مروارید معروف است . در طرفین ایوان چندین رواق با سقف های عرقچین به رواق های ممتد ، اضلاع غربی و شرقی متصل می شوند .آدرس: خیابان لطفعلی خان زند - خیابان طالقانی - رو به روی کتابخانه شهید دستغیب

مسجد جامع عتیق : بنای اولیه و قدیم مسجد جامع عتیق توسط عمرولیث صفاری در 281 ( هـ . ق ) گذاشته شد .این مسجد در شرق حرم مطهر شاهچراغ (ع) واقع شده است. تلفن 2243388

مسجد شهدا : این مسجد که روبروی حرم شاه چراغ قرار دارد به وسیله اتابکان ساخته شده بود، و یکی از مساجد قدیمی ایران محسوب می گردد.

مسجد مشیر:این مسجد زیباترین مسجد دوره ی قاجار در شیراز است و به وسیله ی « میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک» وزیر مملکت فارس در سال های 1265 تا 1274 ه. ق ساخته شده است. این مسجد تاریخی دیدنی در خیابان قاآنی شمالی، در محله ی بازار ارامنه قرار دارد.

مسجد نصیر الملک : مسجد نصیر الملک یکی از آثار زیبا و بیاد ماندنی شیراز میباشد که در خیابان لطفعلی خان زند -محله گود عربان واقع گردیده است.این بنا به شهادت کتیبه ورودی آن در سال 1293 ه.ق به دستور میرزا حسنعلی خان نصیر الملک که از بزرگان دوره قاجاریه بوده و توسط استاد میرزا حسن معمار و استاد میرزا رضای کاشی پز شیرازی شروع به ساخت گردید و در سال 1305 به اتمام رسید.تلفن 2241661

مدرسه خان : این مدرسه از بناهای قدیمی شیراز است و جزئی از حوزه ی علمیه شیراز می باشد

نارنجستان قوام :باغ نارنجستان قوام از ساختمانهای دوره قاجاریه شیراز(برگرفته از معماری دوره زندیه) است که به دلیل وجود درختهای نارنج بسیار به نارنجستان مشهور است!آدرس: خیابان لطفعلی خان زند نرسیده به خیابان زینبیه (فلکه غدیر) - تلفن 2224381

نقش رجب : نقش برجسته بازمانده از دوره ی ساسانی درون شکاف صخره ای در نقش رجب نزدیک تخت جمشید به چشم می خورد

نقش رستم : نقش رستم در شش کیلومتری شمال غرب تخت جمشید واقع شده است و در آن نقش های مختلفی ، از دوران پیش از هخامنشی تا دوران اسلامی ، در دامنه کوه مشاهده می شود .

کلیسای ارامن :این کلیسا در خیابان قاآنی در کوی دربند مشیر در کوچه های جانب شرقی خیابان مزبور واقع است. در اصلی ورودی کلیسا در بازارچه ارمنی ها باز می شود. بنابرآنچه محققین ارامنه تحقیق نموده اند سابقه اقامت ارامنه در شیراز به قرن نهم هجری میرسد وکلیسای ارامنه شیراز از نظر سبک ساختمانی و تزئینات طاقچه و رفها و گچ بریها از نمونه های منحصر بفرد کلیسا در دوران صفوی است وتزئینات آن شباهتی به هیچ یک از کلیساهای موجود در ایران ندارد.

قلعه و مسجد ایزد خواست: شهر ایزد خواست در 66 کیلومتری شمال آباده به سمت اصفهان قرار دارد. در قلعه باستانی این شهر مسجدی وجود دارد که در اثر زلزله سال 1325 شمسی از بین رفت و فقط درگاه ورودی آن باقی مانده است.این مسجد مانند آتشکده ساسانی چهار طاقی بود.

سوغات شيراز : صنايع دستي از قبيل خاتم كاري فارس ، نقره كاري ، سفال سازي ، منبت كاري و قالي بافي از مهمترين سوغاتي هاي شيراز محسوب ميگردد.
عرقيات و شربت هاي طبيعي بهترين سوغاتي هاي شيراز است. عرق شاتره ، نسترن ، بيديمشك ، اترج ، تارونه ، بهار نارنج ، نعنا چهل گياه ، كاسني ، شربت به ليمو و نارنج ، گاوزبان و كيالك از اين نمونه اند كه هركدام داراي خاصيت خود ميباشند.

گلاب ميمند از سوغاتي هاي مهم فارس و شيراز است.

ديگر سوغاتي هاي شيراز و استان فارس عبارتند از :

كلوچه و مسقطی شيراز
ليمو ترش جهرم
خرماي جهرم
نان شيرين فسا
حلواي ارده و نان كنجدي
حلواي مسغتي لار
حاج بادام و نان كماج ني ريز
پرتقال داراب
گيوه آباده
رب انار ارسنجان

امضای کاربر :
جامعه دو طبقه دارد:
1:طبقه ای که می خورد و کار نمی کند
2:طبقه ای که کار می کند و نمی خورد.
سه شنبه 23 مهر 1392 - 10:30
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.