رزرو آنلاین هتلclose
درباره یزد، نگین کویر
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
درباره یزد، نگین کویر
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیدیگر اطلاعات استان یزددرباره یزد، نگین کویر

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 386
نویسنده پیام
shayan آفلاین

مدیران ارشد

ارسال‌ها : 586
عضويت : 23 /9 /1391
محل زندگي : تهران
سن : 20
تشکر ها: 40
تشکر شده : 21
درباره یزد، نگین کویر
● به صحرا شدم، داشت ویران می‌شد
چشم كه ببندی و گوش كه بسپاری به نجوای خاطره‌ها، هنوز صدای نفس نفس اسب‌های هزار ساله را در كوچه پس‌كوچه‌های كهن ایران می‌شنوی و خوب كه نگاه كنی، ردپای تاریخ را روی آباد و ویرانه‌اش می‌بینی. ایران، سرایی كهن است و دیرینه و نوشتن و گفتن از تاریخچه و هنر و قدمت آن جز انگشت فشردن بر واضحات و گفتن هزار باره گفته‌ها، عایدی ندارد. از صنعت توریسم و درآمد كلا‌ن آن و منفعت‌های اقتصادی ،سیاسی‌اش هم گفتن، زدن حرف‌هایی است كه پیش‌تر گفته‌اند و احتمالا‌ نشنیده‌اند. در این بین یك گفته نشنیده شده دیگر می‌ماند كه به جانم افتاده و ناگفتنش، مثل خوره روحم را می‌خورد.چند روز پیش به یزد رفته بودم، برای اولین بار. شهر پر بود از بناهای تاریخی با ارزش، آثاری در خور اعتنا و شگرف:
دیواره‌های راست قامت كاه‌گلی كه هی هی چوپان‌های دشت‌های هزار سال پیش را شنیده بودند و حصار و با رویی كه تیرهای چندصد ساله از فرازشان، صفیر كشیده بودند و بادگیرهای بلندی كه فقیر و غنی را به سال‌ها پیش، در هرم گرمای تابستانی كویر خنك كرده بود و آب انباری كه دست دویست ساله حنابسته‌ای، به كاسه از آن آب برداشته بود.ورای حد تقریر است داستان شكوه پینه بسته تاریخ ایران، كه عظمت‌اش در چند كلمه نمی‌گنجد. اما در این میان چند نكته كوچك بود كه درخور اعتنا است. اول این‌كه رسیدگی به این بناهای تاریخی در مراحل بدوی‌اش قرار دارد. بسیاری از این ابنیه‌- اگر دیگر چیزی از آن‌ها مانده باشد-‌ بی‌توجه رها شده‌اند و آثار ویرانی بر جبین‌شان هویدا است. بله، میراث فرهنگی زحمت بسیار كشیده و خیلی از بناهای در حال ویرانی را در صورت درخواست صاحبان‌شان، به رایگان مرمت می‌كند اما تفاوت ره از كجاست تا به كجا؟ شمایل و نمای آن اثر دیرین كجا و این ساخته دست استادان امروزه كجا، كه تفاوتش گاه حسابی توی ذوق می‌زند. برای یك مخاطب عام، این تفاوت توی ذوق می‌زند تا چه رسد به گردشگران حرفه‌ای و تیزبین ... دو دیگر این كه،بافت تاریخی یزد، تقریبا در دو، سه نقطه شهر مجتمع شده و ایجاد مراكز راهنمایی برای سهولت دسترسی به آنها، نباید كار چندان پرزحمتی باشد، اما در یزد‌ كه نگین كویر است و تبلیغات برای جذب گردشگر به آن، ناچیز، فقط به چسباندن چند تابلوی كوچك در شهر بسنده كرده‌اند و اگر این تمركز بناها در كنار هم نبود، چه طاقت‌فرسا می‌شد یافتن این آثار- كه تا حدودی هم هست- حتی گروه (شاید زیادی) از خود مردم یزد هم آدرس برخی از نقاط دیدنی، تاریخی شهرشان را نمی‌دانند‌. سرآخر می‌ماند این سئوال كه كار درخشان سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در این شهر باستانی چه بوده كه ما خودمان سلا‌نه سلا‌نه، پرس‌وجوكنان این آثار را یافتیم و ویرانی آنها هم چیزی نیست كه بتوان پشت كلمات پنهانش كرد؟

امضای کاربر :
جامعه دو طبقه دارد:
1:طبقه ای که می خورد و کار نمی کند
2:طبقه ای که کار می کند و نمی خورد.
چهارشنبه 18 تیر 1393 - 20:34
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.