فرایند ساخت وایت برد شیشه ای (شیشه سکوریت)
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
فرایند ساخت وایت برد شیشه ای (شیشه سکوریت)
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیبلندگوی آزادفرایند ساخت وایت برد شیشه ای (شیشه سکوریت)

درود هم میهنان گرامی، با عرض ادب و احترام به اطلاع میرسانیم تلاش اعضای اين انجمن در راستای گسترش ورزش در جامعه و تقویت فرهنگ گردشگری در کشور عزیزمان ایران میباشد و بدينوسيله از تمام منابع، سایت ها، وبلاگ ها، اشخاص حقيقی و حقوقی كه موضوعات و مطالب شان توسط اعضا منتشر میگردد سپاسگذاریم.
تعداد بازدید : 213
نویسنده پیام
itekboard آفلاین


ارسال‌ها : 1
عضويت : 17 /7 /1398
فرایند ساخت وایت برد شیشه ای (شیشه سکوریت)
برای آنکه شیشه ها در برابر ضربه و حرارت مقاوم شوند نیاز است آنها را سکوریت کنند. قبل از آغاز فرایند های سکوریت، ابتدا باید شیشه ها را در ابعاد دلخواه برش داد، زیرا بعد از سکوریت این کار امکان پذیر نخواهد بود و امکان شکستن شیشه ها وجود دارد.
بعد از برش شیشه به ابعاد دلخواه باید لبه های آن را از تیزی در آورد. برای این کار از سنگ دیاموند یا همان سنگ الماس استفاده می کنند. این کار برای صاف کردن چهار طرف شیشه انجام می شود. از این مرحله به بعد، فرایند سکوریت آغاز می گردد.
در کوره های مخصوص که دمای آنها حدودا 600-625 درجه می باشد، شیشه ها را وارد می کنند. بعد از گذشت زمانی تعیین شده، شیشه ها را وارد خنک کننده ها می کنند. برای ساخت شیشه سکوریت، شیشه باید به سرعت سرد شود. این کار به صورت کنترل شده در خنک کننده ها انجام می شود. برای ساخت شیشه های نیمه سکوریت عمل خنک کردن به کندی صورت می گیرد.
اما دلیل این کار چیست؟ چرا شیشه های داغ را به سرعت خنک می کنند؟ با خنک شدن سریع، تنش فشاری در سطح شیشه ایجاد می شود همچنین در مرکز شیشه نیز تنش کششی ایجاد می گردد. این کار سبب می شود قسمت های خارجی که سریعتر از قسمت های داخلی خنک می شوند، به سمت انقباض شدن پیش بروند از طرفی بخش های داخلی شیشه هنوز گرم هستند و از انقباض بخش های خارجی جلوگیری نمی کنند. این اتفاق سبب تنش کششی و تنش فشاری می شود. این تنش ها شیشه را در برابر ضربات و حرارت مقاوم می کنند.
تنش فشاری سطح شیشه باید تا Mpa100 و تنش کششی بخش داخلی تا 50Mpa باشد در غیر این صورت موجب شکستن شیشه می شود. سکوریت شدن شیشه به معنای نشکن بودن آنها نیست. در هر صورت هیچ وقت نمی توان ماهیت شکنندگی شیشه را تغییر داد. با سکوریت دادن، هنگام شکستن، شیشه به ذرات کوچیکی تبدیل می شود که تیز و برنده نیستند. از این رو بسیاری از خطرات که در صورت شکستن شیشه به وجود می آید به حداقل می رسد.

هنگام شکستن شیشه های سکوریت هر چه ذرات شکسته شده ریز تر باشند نشان دهنده درجه بالای سکوریت است. و این می تواند معیاری برای استاندارد شیشه های سکوریت باشد.


منبع: وایت برد شیشه ای آیتک برد

امضای کاربر : http://itekboard.com
چهارشنبه 17 مهر 1398 - 10:52
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.