close
تبلیغات در اینترنت
20 اشتباه بزرگ در سفر
loading...

ایرانگردی و ایرانشناسی،دوچرخه سواری،طبیعت گردی،مطالب خواندنی و.......

هیچ کدام از ما جهانگرد حرفه ای نیستیم و اکثر تجربیاتی که در زیر به آنها اشاره می کنیم حداقل یک بار برای هر کدام از ما پیش آمده است. ولی مهم آن است که در سفرهای بعدی آنها را تکرار نکنیم تا خاطرات دلنشینی برایمان بماند. اشتباهات شما در سفر کدامند؟1. چمدان بزرگ یا چند چمدان با خود می برید در خانه که هستید برای کار، ورزش و مهمانی می توانید چند بار در روز لباستان را عوض کنید. ولی وقتی قرار باشد لباس های سفر خود را در یک چمدان جا کنید، دیگر جایی برای حفظ کلاس و فشن و مد نیست. لازم نیست برای هر موقعیتی…

سایت رسمی گروه انسانهای سبز
کانال رسمی گروه انسانهای سبز

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
معرفی 7 تفریح مهیج تابستانی 0 16 aydaaa
چرا تور برزیل و ریو دو ژانیرو را انتخاب کنیم 0 14 aydaaa
جاذبه های گردشگری شهر گویلین در تور چین 0 13 aydaaa
جالب ترین جاذبه های گردشگری در تور بالی 0 16 aydaaa
راهنمای سفر استرالیا و بازدید از مکان*های مهم در تور استرالیا 0 15 aydaaa
جاذبه*های دیدنی در تور مالدیو 0 15 aydaaa
جاذبه های گردشگری برتر در تور ایتالیا 0 15 aydaaa
جاذبه های بی نظیر در ز 0 15 aydaaa
موریس کجاست و چگونه کشوری است 0 14 aydaaa
5 جاذبه گردشگری برتر در اسپانیا که در تور اسپانیا خواهید دید | PlanetWare 0 14 aydaaa
مهیج ترین جاذبه ها در تور آفریقای جنوبی 0 16 aydaaa
با نظافت فرش و موکت تان را به همین آسانی برق بیاندازید! 0 15 shaily
شست و شوی فرش با تمیز کننده های خانگی 0 14 shaily
انواع مکمل های بدنسازی چه فواید و عوارضی دارند 0 59 mahshid
هواپیماهای رنگارنگ 0 58 zahrabb
هواپیما؛ پرنده آهنی غول پیکر 0 33 zahrabb
حوادث وحشتناک در تاریخ مسافرت های هوایی 0 34 zahrabb
این کارها را قبل از مهاجرت به هر کشوری انجام دهید 0 30 zahrabb
حقیقت هایی درباره هواپیما و سفر هوایی 0 30 zahrabb
پل گاومیشان ایلام 0 101 narenjestanaras
جوانب مثبت و منفی برای سفر در هر چهار فصل به کانادا - قسمت اول 0 65 zahrabb
55 موردی که باید درباره کانادا بدانید 0 56 zahrabb
آنچه که شما باید قبل از پرواز با یک کودک بدانید - قسمت اول 0 57 zahrabb
پرواز Code Share 0 66 zahrabb
ساده ترین راه اینه که کمربند خودتون رو ببندید - قسمت دوم 0 61 zahrabb
ساده ترین راه اینه که کمربند خودتون رو ببندید - قسمت اول 0 71 zahrabb
Tree-niner-fife؛ زبان جهانی خلبانان 0 67 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت پنجم 0 56 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت چهارم 0 65 zahrabb
هر چیزی که نیاز دارید درباره پرواز و هواپیما بدانید - قسمت سوم 0 59 zahrabb

هیچ کدام از ما جهانگرد حرفه ای نیستیم و اکثر تجربیاتی که در زیر به آنها اشاره می کنیم حداقل یک بار برای هر کدام از ما پیش آمده است. ولی مهم آن است که در سفرهای بعدی آنها را تکرار نکنیم تا خاطرات دلنشینی برایمان بماند. اشتباهات شما در سفر کدامند؟

1. چمدان بزرگ یا چند چمدان با خود می برید در خانه که هستید برای کار، ورزش و مهمانی می توانید چند بار در روز لباستان را عوض کنید. ولی وقتی قرار باشد لباس های سفر خود را در یک چمدان جا کنید، دیگر جایی برای حفظ کلاس و فشن و مد نیست. لازم نیست برای هر موقعیتی لباس بیاورید. بنابر تحقیقات انجام شده، دو سوم مسافرین وقتی از سفر برمی گردند حداقل 6 لباس خود را اصلاً نپوشیده اند. برای هر روز از سفرتان نیاز به لباس نو ندارید. حداقل دو دست لباس برای کل سفر کافی است.


2. وقتی چیزی را می بینید که خوشتان می آید همان لحظه آن را نمی خرید شما پیش خودتان فکر می کنید که می روید می گردید و دوباره به همان مغازه برخواهید گشت. شاید در این دوری که می زنید چیزهای ارزانتری با کیفیت بهتر پیدا کردید. ولی اینطور نمی شود. وقتی در سفر هستید و چیزی را می بینید که خیلی چشمتان را می گیرد حتماً آن را همانجا بخرید، وگرنه بقیه عمرتان هرگز آن را فراموش نمی کنید. آن را بخرید تا بعداً افسوس نخورید.


3. در سفر به خارج از کشور، برای سیم کارت و تلفن برنامه ریزی نمی کنید چیزی که شما به آن "رومینگ بین المللی" می گویید برای اپراتور تلفن شما "سود سهامدار" محسوب می شود! یک هفته پیامک زدن از یک کشور به کشور دیگر نباید بیشتر از یک جراحی باز قلب برایتان هزینه بردارد! ولی این اتفاق برای اکثر مسافرین خارجی می افتد، زیرا آنها قبل از سفر برای این قضیه برنامه ریزی نمی کنند.


4. به هتل های "نزدیک به مرکز شهر" اعتماد می کنید این عبارت "نزدیک به مرکز شهر" هزار و یک تفسیر و تعبیر دارد. وقتی هتلی در نزدیکی شهر پیدا می کنید و در پولتان صرفه جویی می کنید، در واقع آن پول را خرج حمل و نقل و کرایه تاکسی و ... می کنید و این مورد یکی از گناهان کبیره مسافرت محسوب می شود!


5. سوار ماشین های "شاتل" فرودگاه می شوید شما می خواهید پول کرایه تاکسی را در جیبتان بگذارید و سوار این ماشین ها می شوید. ولی در واقع اصلاً معلوم نیست که شما را اول پیاده کند یا آخر و همیشه به یاد داشته باشید که چیزی که در سفر از همه چیز مهمتر است وقت شماست. پس تاکسی بگیرید و به فکر صرفه جویی نباشید.


6. در شامپوها را در کل مسیر محکم نکرده اید شامپوهای کوچک اشانتیون و بطری های حالت دهنده مو شاید خیلی به درد بخور باشند، ولی تا وقتیکه درب آنها در مسیر باز نشود و کل کیف یا چمدان شما را شامپویی نکند.


7. فکر می کنید می دانید بهترین زمان برای رزرو بلیت چه زمانی است تحقیقات نشان داده اند که بهترین زمان برای خرید بلیت ارزان برای پروازهای داخلی 21 روز و برای پروازهای بین المللی 34 روز قبل از حرکت است. ولی در واقع ارزان ترین بلیت ها 49 روز قبل از پرواز باید خریده شوند. حتی بعضی از تحقیقات نشان داده اند که 80 روز قبل از پرواز باید بلیت را تهیه کرد.


 8. سخت تلاش می کنید تا در خرید چانه بزنید هرگز کام خود را با رودر رو شدن با یک بازار پر از فروشنده و مغازه دار گرسنه تلخ نکنید. بله می دانیم که چانه زنی یکی از اصل های خرید کردن است، ولی آیا واجب است که بخاطر مقدار کمی پول برای یک کیف دستی که قرار است ته کمدتان بماند، این قدر وقت تلف کنید؟ آن را بخرید و کورتیزول قلبتان را برای جایی نگه دارید که لازم است.


9. در فرودگاه پولتان را چنج نمی کنید وقتی به سفرهای خارجی می روید، عقیده عموم مردم این است که فقط آماتورها در فرودگاه پول چنج می کنند، زیرا در شهر نرخ ارز خارجی بهتر است. ولی اغلب اینطور نیست و در اکثر فرودگاه ها از شما برای کمتر از 300 دلار کمیسیون نمی گیرند. در ضمن برای پول چنج کردن در شهر باید حداقل یک ساعت بگردید و جای قابل قبولی را پیدا کنید و پولتان را چنج کنید. پس همیشه سعی کنید در فرودگاه پول چنج کنید و زحمت، ریسک و اتلاف وقت شهری را به جان نخرید.


10. جهنم فرودگاه هیثرو را دست کم می گیرید صحبت از لندن که می شود، هرگز نباید این فرودگاه را دست کم گرفت. زیرا احتمالاً مجبور می شوید چندصد مایل راه بروید و در بخش بازرسی امنیتی و در صف های طولانی آن وقت تلف کنید.


11. دمپایی های ارزان می خرید شما پیش خودتان فکر می کنید که "قراره فقط یه هفته اینارو بپوشم، اصلاً نمی خوام ببرمشون خونه، چرا باید جنس خوب بخرم؟" جواب این سوال را وقتی می گیرید که دمپایی تان پاره می شود و در وسط گردش جنگلی هستید و باید از همانجا به هتل برگردید.


12. از غذای خیابانی می ترسید هیچ کس دوست ندارد در سفر مریض شود، ولی در سفر به کشورهایی همچون مکزیک و تایلند، اگر غذاهای خیابانی را امتحان نکنید انگار به این کشورها نرفته اید. محلی ها و فروشنده ها هم از غذای مسموم خوششان نمی آید. اگر برای غذایی صف بسته اند، می توانید به غذای آنجا مطمئن باشید. جملاتی مانند "محلی ها به این باکتری ها مصون هستند" را فراموش کنید.


13. جزئیات رزرواسیون خود را پرینت نمی کنید پیش خود می گویید این جزئیات را در گوشی تلفن و کامپیوترتان دارید، پس چرا باید زحمت پرینت گرفتن از نام و نشانی هتل را به خود بدهید؟ زیرا وقتی هواپیمای شما لندینگ می کند، به خصوص بعد از گذشتن از اقیانوس ها، ممکن است گوشی، کامپیوتر، تبلت یا وسایل دیگر شما فوراً با شبکه محلی کار نکنند.


14. از کارت اعتباری برای گرفتن پول نقد استفاده می کنید در بعضی کشورها، کمپانی های کارت اعتباری برای گرفتن پول نقد، نرخ تراکنش بالایی (بیش از 15 درصد) می گیرند. این تراکنش های خاص بیش از خریدهای دیگر هزینه برمی دارند. اگر بخواهید از دستگاه ATM ارز برداشت کنید، نرخ چنج آن بسیار بالاست.


15. در روز اول یک سفر سه ماهه به آسیا، یک طبل می خرید شاید این مورد با مورد شماره 25 در تضاد باشد، ولی قطعاً شما نمی خواهید در سفری طولانی به یک قاره دیگر برای خودتان غل و زنجیر و بار اضافی درست کنید. نه به این دلیل که همسفرهای خود را در طول مسیر با بار زیاد اذیت کنید، بلکه بدان دلیل که الف) شما هرگز چنین سازی نمی نوازید، ب) وقتی به خانه برمی گردید و به فروشگاه موسیقی محبوب خود می روید، نمونه های مشابه آن را در آنجا می یابید.


16. به کتابچه ها و بروشورهای راهنما زیادی اعتماد می کنید اعتماد کامل و برنامه ریزی فقط از روی کتابچه های راهنما برای سفر درست مثل برنامه ریزی برای ایستادن در صف بانک به مدت یک هفته است. این کتابچه ها خیلی خوب هستند و همیشه از آنها استفاده می کنیم، ولی بهتر است هر روز از یکی دو پیشنهاد هزاران مسافری که در اینترنت نظر گذاشته اند هم استفاده کنیم.


17. بیمه نامه کامل نمی خرید اگر برایتان پیش بیاید که مجبور شوید از بیمه نامه ای که تهیه کرده اید استفاده کنید، بهتر است این بیمه نامه کامل باشد. فقط بدین دلیل که در کشوری هستید که نوشابه آن ارزان است، دلیل نمی شود که بهداشت و درمان آن هم ارزان باشد. شاید این بیمه نامه در صورت خراب شدن دوچرخه شما در جاده ای در یک جزیره بهشتی، برایتان بلیت هواپیما تهیه کند که به خانه برگردید، ولی قطعاً هزینه 5000 دلاری بخیه و پانسمان و سه روز بستری شدن در بیمارستان بین المللی را پرداخت نخواهد کرد.


18. بیش از حد عکسبرداری می کنید وسواس و حس اجبار شما به مستندسازی هر منظره، مجسمه و ... باعث می شود که حس و حال آن لحظه را خراب کنید و تجربه سفر را فقط از دریچه دوربین ببینید. هرچند که امروزه گرفتن عکس با یک کلیک انگشت شما صورت می گیرد، ولی قبل از آنکه متوجه شوید در گوشی تلفن یا دوربین شما 300 عکس از ساختمان ها قدیمی، غروب های محو و بشقاب های غذا پر می شود. به شما تبریک می گوییم، سفرتان حالا با عکس های کم کیفیت در یک دستگاه دیجیتال تعریف می شود و به شما اطمینان می دهیم که بعداً حتی 20 دقیقه هم صرف نگاه کردن به آنها نمی کنید.


19. قبل از عزیمت لازمه های ویزای خود را چک نمی کنید وقتی روز عزیمت می رسد و در کانتر بلیت، شما را رد می کنند، کابوس عمرتان را تجربه می کنید، زیرا نمی دانستید که برای سفر به یک کشور خاص به ویزا نیاز دارید. پس همیشه قبل از سفر، چک کنید ببینید که آن کشور به ویزا نیاز دارد یا خیر.


20. می خواهید برلین را دو روزه بگردید برلین کلان شهری است که حتی از نیویورک سیتی هم بزرگتر است و همانطور که تازه واردین به آن متوجه می شوند، پر از مکان های دیدنی و مکان هایی برای غذا خوردن، خرید کردن و گم شدن است!

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط mojtaba در تاریخ 1392/7/5 و 16:31 دقیقه ارسال شده است

سلام سایت جالبی دارید و پر از مطالب آموزنده و عالی هست موفق و پیروز باشید

این نظر توسط زن ایرانی در تاریخ 1392/6/22 و 20:27 دقیقه ارسال شده است

مطالب بسیار قابل استفاده است ممنونمشکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
ایرانی باهم - کانال تلگرامی

پیاده روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی با همسفرها

آوا رسا

لوگوی ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • حمایت ها
 • همیاران
 • دوچرخه سواری
 • ورزشی
 • آموزش ها
 • خبرها
 • قالب ها
 • ماجراجویان ایرانی

 • برادران امیدوار اولین جهانگردان ایران
 • گروه انسانهای سبز GPG
 • حسین قره داغی ایرانگرد و جهانگرد
 • پروژه شنای طول خلیج فارس
 • امیر خدافرد ایرانگردی با دوچرخه
 • تالش همیشه سبز
 • انجمن دوچرخه سواران اسپادانا
 • پوپه مهدوی نادر دور دنیا با دوچرخه
 • جعفر و نسیم دور دنیا با دوچرخه
 • محمد تاجران دور دنیا با دوچرخه
 • عشق و دوستی مسافران صلح
 • برادران سایکلتوریسم
 • گروه کوهنوردی یاشا سهندیم
 • گـروه دوچـرخـه سـواری تیـبــا
 • از خاطرات سفر
 • گروه کوهنوردی فراز بیرجند
 • کوه نوردی ، سنگنوردی ، پاراگلایدر
 • گروه کوهنوردی و اسکی جام سهند تبریز
 • دیده بان سبز کرمان
 • گردشگری با دوچرخه
 • محیط زیست ایران 5/14
 • گروه کوهنوردی پرستو
 • گروه کوهنوردی آویشوٍ ماسال
 • کوه mountain
 • راه ابریشم با دوچرخه
 • اژدها سواران خلیج فارس تا دریای خزر
 • گروه کوهنوردی زاگرس(بانوان)شهرستان اقلید
 • ایران عزیز .... ایتالیای شگفت انگیز
 • زندگی و سفر با دوچرخه
 • Neghabe Koohestan
 • Yarbod
 • ایران سرزمین من
 • گروه ورزشی هومه
 • بیا تا برویم
 • تی تی


 • دور دنیا با موتور سیکلت
 • گروه دوچرخه سواری آدانا همدان
 • دوچرخه سواری و ایرانگردی
 • دل مشغولیهای من
 • دوچرخه سواران راسخ ایرانگردی
 • سایکل توریسم سفر با دوچرخه
 • دوچرخه سواری کوهستان – اصفهان
 • چرخ به چرخ
 • دوچرخه ها
 • ایرانگردی
 • خاطرات جهانگردی سفر به پنج قاره
 • مشاهده گر
 • دوچرخه من … ملینا
 • پدال سبز
 • زوج جهانگرد
 • گروه دوچرخه سواری آبیدر
 • من و دوچرخه من
 • دوچرخه سواران خراسان رضوی
 • گروه دوچرخه سواری اطلس بوشهر
 • هیئت دوچرخه سواری شهرستان نیزیز فارس
 • گروه کوهنوردی و دوچرخه سواری دماوند بابلسر
 • دوچرخه سواری
 • گردشگری – کوهنوردی. گردشگری. دوچرخه
 • کانون دوچرخه سواران امام رضا (ع)کاشان
 • دوچرخه سواران آراز بایک خوی
 • گروه دوچرخه سواری سیمرغ بابل
 • انجمن دوچرخه سواران بدون مرز (ادب)
 • در مسیر
 • آرازبایک
 • دوچرخه
 • دوچرخه سواران کلهر
 • دوچرخه سواران خرم اباد
 • آدرشک
 • من و پدر
 • دنیای دوچرخه سواری من
 • دوچرخه سواری خراسان رضو ی
 • دوچرخه سواری و سه گانه
 • کمیته دوچرخه سواری عمومی کرمان
 • گزارشهای دوچرخه سواری من
 • کام_______________و کلهر


 • دیده بان حقوق حیوانات
 • دیده بان طبیعت بختیاری
 • دیده بان کوهستان


 • باشگاه کوهنوردی و ورزشهای کوهستانی راسخ
 • گروه کوهنوردان آزاد
 • گروه کوهنوردی کلکچال
 • گردشگران (گلویک عبدالله شوازدستجردبورق)
 • گروه کوهنوردان سیمان بهبهان
 • شهر صخره ها و بهترین لحظات زندگی من
 • گروه کوهنوردی آناهیتا کنگاور
 • گروه کوهنوردی باران کوهستان
 • گروه کوهنوردی دنا اصفهان
 • گروه کوهنوردی و طعبیت گردی نمونه
 • گزارش صعود به قلل و دیواره مرتفع
 • انحمن کوهنوردی دانشگاه صنعتی امیر کبیر
 • تصاویری از طبیعت ایران و هرمزگان
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی بخش آسارا
 • گروه کوهنوردی شیدا شهرکرد
 • گروه کوهنوردی پرستو
 • گروه کوهنوردی باران اهواز
 • گروه کوهنوردی آپادانا
 • انجمن کوهنورادن ایران نمایندگی مراغه
 • هیت کوهنوردی کارگران استان البرز
 • هیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقلید
 • خانه کوهنوردان کرمان
 • گروه کوهنوردی اورست زنجان
 • بهار طبیعت
 • مشق کوه
 • گردشگری
 • گروه کوهنوردی اپحت کرمانشاه
 • باشگاه کوهنوردی ایثار
 • انجمن پزشکی کوهستان ایران
 • حفاظت محیط زیست آذز بایجان شرقی
 • انجمن کوهنوردان زنجان
 • هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی دامغان
 • گروه کوهنوردی دنا اصفهان
 • تصاویر کوهنوردی من
 • باشگاه گردشگری خراسان
 • گروه کوهنوردی زرین دلیر
 • گروه کوهنوردی ساولان داغی میانه
 • خانه کوه نوردان شهرستان قدس
 • کوهنوردی و سنگنوردی دامغان
 • کوهنوردی – Mountaineering
 • قلب من در کوهساران
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی بوکان
 • تیم کوهنوردی k2 دانشگاه پیام نور بوکان
 • کانــون کوهنـــوردی فرهنگســــــرای بهمن
 • همه ی ما
 • کوهساران
 • کوه و کوهنوردی در گیلان
 • گروه کوهنوردی و کوه گشت کهبد صفه
 • هیت کوهنوردی شهرستان بهار
 • انجمن کوهنوردان قم
 • گروه کوهنوردی فاتحان کویر اردکان
 • Zirve (اوج)
 • تیم کوهنوردی جوانان ریباز سردشت
 • باشگاه کوهــنوردی سـامـان همــدان
 • آتش در کوهستان
 • گروه کوهنوردی صفا گنبد کاووس
 • اکیپ جوانان تهران
 • امید مادران زمین
 • مجله خبری گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج
 • گروه کوهنوردی شمس
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات
 • هیئت کوهنوردی استان آذربایجان شرقی
 • کانون کوهنوردان سنندج
 • باشگاه کوهنوردی و سنگنوردی ئاورین بوکان
 • غار نورد
 • KARST
 • گروه کوهنوردی قاجر قروه
 • Hamtanab
 • Greenblog
 • وسعت سبز
 • کوه-فلسفه
 • یاسین کوه
 • زوج کوهنورد
 • گروه کوهنوردی شقایق آمل
 • گروه کوهنوردی و کمپینگ الوند شهرستان آمل
 • گروه کوهنوردی مهرورزان قزوین
 • گروه امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان همدان
 • گروه کوهنوردی می سی نو
 • گروه کوهنوردی شهرک پردیس جم
 • گروه گردشگری و کوهنوردی باچون توریسم
 • کوه ، سفر ، طبیعت
 • گروه کوهنوردی طبرستان جوان بابل
 • گروه کوه نوردی البرز دامغان
 • کوه نوردان مروارید
 • گروه کوهنوردی لرا
 • ندای کوهستان
 • باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ تبریز
 • هیئت کوهنوردی کارگران استان گیلان
 • دســــت نوشت کوهنورد
 • جهانگردی خاطرات یک ولگرد
 • انجمن حافظان محیط زیست بادرود
 • کلاغ ها
 • کوهنوردی کوهستان شهرستان مینودشت
 • همراه کوه
 • باشگاه کوهنوردی ملکان
 • گروه کوهنوردی پارسه برازجان
 • کوهنوردان تبریز
 • انجمن کوهنوردان ایران-شهر سلطانیه
 • گروه کوهنوردی توانا
 • پایگاه اینترنتی کوه‏نوردان کلاردشت
 • انجمن کوهنوردان ایران
 • گروه کوهنوردی فراز تهران
 • کوهنوردی زلان
 • گروه کوهنوردی و گردشگری داغ داش قشقایی
 • وبلاگ کوه نوردی وصعودهای ورزشی گل کوه
 • هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی چالوس
 • انجمن کوهنوردان مهاباد
 • گروه کوهنوردی طبیعت مشهد
 • گروه کوهنوردی آریوبرزن شیراز
 • مدرسه کوهنوردی کول تاک
 • عشق کوهنوردی
 • سنگ نوردان
 • قلــّــــه توچــــــال
 • کانون کوهنوردان اوراز مهاباد
 • ورجین
 • طغیان
 • گروه کوهنوردی نسل جوان
 • دیار الوند
 • گروه کوهنوردی خلیج پارس
 • گروه کوهنوردی شاهین اراک
 • گروه کوهنوردی فراز
 • گروه کوهنوردی دماوند رشت
 • یافته کوه
 • نشاط کوهستان
 • k2 تیم کوهنوردی دانشگاه پیام نور بوکان
 • کوهیاران
 • گروه کوهنوردی کوور
 • کوه نوردی، ورزش و سلامتی
 • گروه کوهنوردی علم تبریز
 • غارنورد
 • گروه کوهنوردی طرلان گرگان
 • باشگاه کوهنوردی کوهسار نیشابور
 • کوهنوردی بانوان
 • کوهنـوردان ... البرز
 • گروه کوهنوردی تاراز شهرکرد
 • هیئت کوهنوردی سامان
 • گروه کوهنوردی اِئل داغی
 • کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان نیشابور
 • گروه کوهنوردی تهران
 • کوهنوردی و صعودهای ورزشی ساوه
 • کوهنـوردان سایپا
 • گروه کوهنوردی آزنا - شهرستان گرمی
 • هیات کوهنوردی شهرستان بجنورد
 • هیأت کوهنوردی شهرستان بناب
 • تیم کوهنوردی زلان
 • گروه کوهنوردی هدایت نیشابور
 • جمع کوهنوردان
 • هیات کوهنوردی هشترود (سرسکند داغچیلاری)
 • کوهستان
 • ترانگو
 • گروه کوهنوردی کوهیاران پارس ـ شیراز
 • گروه کوهنوردی مهربانک کشاورزی
 • صعودهای کوهنوردی
 • برنامه گروههای کوهنوردی اصفهان
 • بن سرخ
 • گروه کوهنوردی آزنا - شهرستان گرمی
 • گـــروه کوهنـــوردی رضــوان اربعـه کاشان
 • گروه سنگ نوردی لوکوموتیو نقده
 • کوهنوردی ساوه
 • سایت کوهنوردی چکاد ساری
 • دوستان کوهستان
 • گروه کونوردی فراز لاهیجان
 • گروه کوهنوردی و سنگنوردی سهند
 • گروه طبیعت گردی و کوهنوردی مخمل چمن
 • لاوی ته ره غه
 • گروه کوهنوردی آرین اصفهان
 • کوهنوردی طلبگی
 • هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقلید
 • رقص طوفان
 • هیئت کوهنوردی شهرستان بهار
 • باشگاه کوهنوردی یاران امیدوار بندر امام
 • کوهنوردان راستوند - شازند
 • گروه کوه نوردی همنورد
 • کوهنوردی زندگی و لذت آزادی در اوج بلندی ها
 • امید کوهستان
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی لارستان
 • فاتحان خورشید ( طلوع سپیده)
 • برنامه های کوهنوردی و سنگنوردی دامغان
 • گروه کوهنوردی کوروش شمیران
 • گروه کوهنوردی آلام کال
 • کوهنورد تنها امیر
 • گروه کوهنوردی بانوان همیار بجنورد
 • گروه کوهنوردی زاگرس شهرکرد
 • کوهستان
 • علم کوه-گرده آلمانها
 • هیت کوهنوردی شهرستان ارومیه
 • گروه کوهنودری آناهیتا گنگاور
 • انجمن کوهنوردان ایران نمایندگی مراغه
 • خاطرات یک کوهنورد
 • گروه کوهنوردی و طبیعت گردی نمونه
 • گروه کوهنوردی زاگرس اقلید
 • گروه کوهنوردی کانون بازنشستگان
 • کوهنوردی - غارنوزدی - طبیعت گردی گلبرف
 • گروه کوهنوردی آوا
 • سیاه کوه
 • باشگاه کوه نوردی کانون هماهنگی شوراها
 • انجمن کوهنوردان بروجرد
 • هیئت ورزش های جانبازان و معلولین البرز
 • گروه کوهنوردی فجر الزهرا(س)-خانوادگی
 • علم کوه-گرده آلمانها
 • گروه کوهنوردی وطبیعت گردی هامون نجف آباد
 • گروه کوهنوردی فراز سرخنکلاته
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی چناران
 • گروه کوهنوردی شرکت پارس تابلو
 • سفر نامه و گردشگری
 • گروه طبیعت گردی پرچین
 • کوه نوردی ساوه
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهر قدس
 • گروه کوه نوردی نوتاش
 • گروه کوهنوردی ازکهن
 • گروه سنگنوردی و کوهنوردی پاسارگاد
 • گروه کوهنوردی شهرکرد
 • گروه کوهنوردی زاگرس
 • گروه کوهنوردی اوراز
 • زیستکوه
 • همنورد من
 • باشگاه کوهنوردی سبکاد
 • کوهنورد محکم باش پیروز پاینده باش...
 • سفر نویس
 • ایران را بگردیم

 • ایرانی باهم

  جماسه سازان تاریخ ساز