close
تبلیغات در اینترنت
شهری بر روی دوچرخه
loading...

ایرانگردی و ایرانشناسی،دوچرخه سواری،طبیعت گردی،مطالب خواندنی و.......

چراغ سبزی برای دوچرخه سواران. تاکسیها مجهز به باربند دوچرخه. دستگیره های نصب شده روی تیرهای چراغ راهنمایی. مسیرهای طولانی و پهن دوچرخه. هیچ شهری در دنیا مثل کپن هاگن تا این حد برای عبور و مرور دوچرخه ارزش قائل نیست. دانمارکیها خوشبخت ترین مردم روی زمین هستند. این ادعای محققین دانشگاه Leicester است. آیا این فقط به خاطر دوچرخه سواری است . هرکس صبح با دوچرخه  با عبور از چراغ سبز به محل کارش برود مطمئنا سرحال تر از کسی است که با ماشینش در ترافیک می ماند.خانم مارگارت وستاگر وزیر اقتصاد و دارایی…

سایت رسمی گروه انسانهای سبز
کانال رسمی گروه انسانهای سبز

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
بعصی از مشکلات پدید آمده برای یخچال فریزر جنرال الکتریک 0 11 jahanagahan
چگونه می توان در شیمی کنکور درصد بالایی را کسب کرد ؟ 0 19 orbital
پیوند استخوان در جراحی ایمپلنت 0 42 drbalavi
حمل بار یخچالی در شهر قزوین 0 46 hamlebar
مواردی که در انتخاب معلم شیمی باید به آن ها توجه نمود . 0 46 orbital
دندانپزشکی شبانه روزی در تهران 0 65 drbalavi
ساخت سایبان برای پارکینگ اداری 0 69 sayehsazanmg
ترازوی فروشگاهی رادین چه می دانید؟ 0 73 allscale
فرایند ساخت وایت برد شیشه ای (شیشه سکوریت) 0 85 itekboard
طراحی دکوراسیون اداری جذاب شرکت OCAD U CO با رنگ های شاد 0 93 pyramidtarh
راهنمای سفر به استانبول 0 87 gorji
چگونگی ثبت برند در ترکیه 0 85 kara
مشاورین املاک و سرمایه گذاری همراه استیت در ترکیه 0 110 moeinhamrahi
هزینه ی تحصیل در کانادا چگونه است؟ 0 102 zahrabb
نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا 0 101 zahrabb
با برترین آژانس هاس هواپیمایی بیشتر آشنا شوید 0 104 zahrabb
چگونه از مراحل پرواز در فرودگاه سریع تر عبور کنیم؟(بخش دوم) 0 103 zahrabb
چگونه از مراحل پرواز در فرودگاه سریع تر عبور کنیم؟(بخش اول) 0 102 zahrabb
ارزان ترین نرخ پرواز لحظه آخری 0 107 zahrabb
رویه و مقررات صدور بلیط هواپیما 0 109 zahrabb
قیمت بلیط هواپیما از گذشته تا الان 0 112 zahrabb
شرایط خرید بلیط هواپیما برای کودکان چگونه است؟ 0 108 zahrabb
راهنمای شروع یک سفر هوایی راحت(بخش دوم) 0 99 zahrabb
چرا کف بعضی قسمت های فرودگاه از موکت است؟ 0 106 zahrabb
چرا کاور هواپیما موقع نشست و برخاست باید بسته باشد؟ 0 96 zahrabb
چگونه به راحتی بلیط هواپیما تهیه کنیم؟ 0 109 zahrabb
جنگ پاوه 0 118 aramcheraghi
هواپیما؛ پرنده آهنی غول پیکر 1 184 aramcheraghi
جاذبه های گردشگری برتر در تور ایتالیا 1 155 aramcheraghi
چرا تور برزیل و ریو دو ژانیرو را انتخاب کنیم 1 157 aramcheraghi

چراغ سبزی برای دوچرخه سواران. تاکسیها مجهز به باربند دوچرخه. دستگیره های نصب شده روی تیرهای چراغ راهنمایی. مسیرهای طولانی و پهن دوچرخه. هیچ شهری در دنیا مثل کپن هاگن تا این حد برای عبور و مرور دوچرخه ارزش قائل نیست. 

دانمارکیها خوشبخت ترین مردم روی زمین هستند. این ادعای محققین دانشگاه Leicester است. آیا این فقط به خاطر دوچرخه سواری است . هرکس صبح با دوچرخه  با عبور از چراغ سبز به محل کارش برود مطمئنا سرحال تر از کسی است که با ماشینش در ترافیک می ماند.

خانم مارگارت وستاگر وزیر اقتصاد و دارایی دانمارک، قصد دارد دانمارک را بهترین سرزمین دوچرخه سواری کند. موضع روشن ایشان این است که : دوچرخه سواری به سلامت ما بهبود می بخشد، شهرمان را پاکیزه تر میکند و به ما کمک می کند که به اهداف آب و هوایی خودمان برسیم. به همین دلیل من ترجیح می دهم روی ساخت مسیرهای دوچرخه سواری سرمایه گذاری کنم تا اتوبان.

 

دوچرخه های خلاف پارک شده جابه جا می شوند:

در پایتخت دانمارک به هر طرف نگاه کنید یا دوچرخه های پارک شده اند یا در حال رفتن به ایستگاه های اصلی راه آهن. هر کس بد پارک کند دوچرخه اش جا به جا می شود. دوچرخه هایی که خروجی های اضطراری راه آهن را مسدود کنند دوبار در روز جا به جا می شوند. این دوچرخه ها را روغن کاری می کنند چرخهایشان را باد می کنند و یک اخطار روی آن می چسبانند: "دفعه بعد لطفا از محل های پارک دوچرخه استفاده کنید."

یک چنین سرویس عالی که نامش  خدمتکار دوچرخه است و خیلی نتیجه بخش است آمار دوچرخه های خلاف پارک شده در  روز را از 820 به 30 تا 50 عدد کاهش داده است.

امروز دوچرخه وسیله اصلی رفت و آمد 37 درصد شهروندان کپن هاگن است. اینجا همه سوار دوچرخه می شوند از دانشجو گرفته تا کارمند اداره و حتی شاهزاده تاجدار. تا سال 2015 قرار است آمار دوچرخه سواران تا ده درصد افزایش یابد. البته در حال حاضر تعداد دوچرخه ها از جمعیت خود شهر بیشتر است. در برنامه جدید دولت، دوچرخه نقش محوری را ایفا می کند و ساختار شهری مناسب دوچرخه در اولویت بالایی قرار دارد. و این فقط در حد حرف نیست بلکه به آن عمل می شود. در این راستا دولت تلاش می کند که آمار دوچرخه سواران را بالا ببرد و همزمان ساخت مترو را تکمیل کند. دوچرخه سواری باید امری عادی بشود نه یک چیز فراموش شده.

نزدیک به پنجاه سال است که در شهر کپن هاگن تلاش می کنند بار ترافیکی را از مرکز شهر بکاهند به همین دلیل آن زمان بزرگترین پیاده روی اروپا را ساختند. این برای رستورانهای اطراف آنجا خیلی سود بخش بود. مثل اينكه برنامه عبور و مرور در مسير درست خودش افتاده. چرا كه آمار دوچرخه‌سواران آسيب ديده در 5 سال اخير به نصف كاهش يافته است. 80 درصد دوچرخه‌سواران در خيابان احساس امنيت مي‌كنند كه اين آمار قرار است تا سال 2025 به 90 درصد برسند. كه در مقايسه اين آمار در سال 2010, 67 درصد بوده. كارشناسان بر اين باورند كه : در شهري كه امنيت در خيابان حاكم باشد تعداد بيشتري از آدمها مثل بچه‌ها و كهن سالان كه هنوز اين امر برايشان يك كار خطرناك محسوب مي‌شود، سوار دوچرخه مي‌شوند در كپن هاگن در اداره راهنمايي رانندگي مي‌دانند كه خط‌كشي‌هاي رنگي در خيابان مشكلي را حل نمي‌كند به همين خاطر مسير حركت ماشينها را به وسيله جدول از مسير دوچرخه‌ها جدا كرده‌اند در اينصورت وقتي اتومبيلها و دوچرخه‌ها خيابان را با هم شريك مي‌شوند، سرعت‌شان را تا 30 كيلومتر كاهش مي‌دهند پس به اين ترتيب دوچرخه از ماشين سريعتر است. چرا براي اينكه در خيابانهايي كه رفت و آمد دوچرخه زياد است چراغ‌هاي راهنمايي طوري تنظيم شده‌اند كه يك دوچرخه با سرعت متوسط 20 كيلومتر در ساعت به طور خودكار فقط با چراغ سبز مواجه مي‌شود در حاليكه اتومبيلهايي كه سرعتشان بيشتر است بايد دائم پشت چراغ قرمز باستند. و اين يك امتياز ديگر است كه باعث مي‌شود اتومبيل سواران به دوچرخه‌سواري روي بياورند. اين پيامي است به رانندگان اتومبيل كه دوچرخه‌سواران مهمتر هستند.

امروزه ديگر بحث بر سر ساخت مسيرهاي دوچرخه‌سواري نيست بلكه بر سر ساخت اتوبان دوچرخه است. بيشتر مسيرها 2 متر پهنا دارند. كه اين براي گاري دوچرخه هنوز تنگ است. ترافيك دوچرخه در ساعتهاي خاصي بسيار سنگين است. با اين حال وقتي كه دوچرخه سوار با چراغ زرد مواجه مي‌شود اگر با سرعت ركاب بزنند و چراغ زرد را رد كند كار پسنديده‌اي نكرده است.

.

بين دوچرخه‌سواران كپن هاگن قراري گذاشته شده براي اينكه دوچرخه سوار اعلام كند كه قصد توقف دارد با دست علامت مي‌دهد. دست چپ (یا راست) را بالا مي‌برد (يعني توقف) كه اگر اين كار را نكند تصادف مي‌شود.

روزانه تعداد 36000 دوچرخه‌سوار از پل (königin-Luise) عبور مي‌كنند. اين آمار را دوچرخه شمار اتوماتيك تاييد مي‌كند. اين پل به پهناي 3 متر است و داراي ركورد بيشترين عبور و مرور دوچرخه در دنيا است.

 

وسيله نقليه براي عموم

شهر كپن هاگن براي دوچرخه ساخته شده است. مسيرهاي مسطح كه انسان تا انتهاي جاده را مي‌بيند. اساساً استفاده از دوچرخه يك الگوي اجتماعي در كشورهاي اسكانديناوي است.

حدود صد سال مي‌شود كه دوچرخه يك وسيله نقليه به حساب مي‌آيد. موقعيت برتر اجتماعي يا مالي و اختلاف درآمد مورد رقابت نيست. افزون بر اين بالا بودن ماليات اتومبيل و فقدان صنعت اتومبيل‌سازي در دانمارك هم مزيد بر علت است.

موارد بيشتري نیز وجود دارند كه دوچرخه‌سواري را جذاب‌تر مي‌كنند. وجود دوش و رختكن در محل كار عادي است. ساختمان‌هاي نوساز بايد پاركينگ دوچرخه داشته باشند و در گوشه و كنار هر خيابان پاركينگ وانت دوچرخه وجود دارد، در مواردي كه توان ركاب زدن نداشته باشيد مي‌توانيد با قطار یا مترو سفر كنيد.

در ايستگاههاي مترو، در كنار پله‌ها يك سطح شيب‌دار براي كشيدن دوچرخه ساخته‌اند كه مجبور نباشيد دوچرخه‌ها را از پله‌ها بالا و پايين ببرید.

حتی تاكسی‌ها دارای باربند دوچرخه هستند. وقتی برف می‌بارد مسيرهاي دوچرخه را تميز مي‌كنند.

سطلهاي آشغال را شيب‌‌دار درست كرده‌اند به گونه‌اي كه دوچرخه سواران هنگام عبور از كنار آنها بتوانند آشغال را درون آن پرتاب كنند.

روي تيرهاي چراغ راهنمايي دستگيره‌هايی نصب شده براي اينكه دوچرخه‌سواران هنگامي كه پشت چراغ قرمز منتظر هستند دستشان را به آن بگيرند.     

ايستگاههاي عمومي باد كردن دوچرخه‌، سوپر ماركت‌ها به مشتري‌هايشان گاری دوچرخه اجاره مي‌دهند كه آنها بتوانند به راحتي خريدشان را تا منزل حمل كنند.

برای جلوگيری از بی مبالاتی دوچرخه‌سواران در 50 نقطه شهر كپن هاگن دوربين كار گذاشته‌اند كه به دوچرخه‌سواران با ملاحظه و منظم جايزه می‌دهند برای اينكه باعث الگوی ديگران بشود. به اصلاح با هر دستی خوبی كنی با دست ديگر پس می‌گيری.

اولين سفارت دوچرخه دنيا در دانمارك باز شده است (cycliug Embassy)

 (http://www.cycling-embassy.dk) سفارت دوچرخه سازماني است متشكل از مهندسين معماری، سازمانها و اتحاديه دوچرخه سواران دانمارك و طراحان شهرسازی. يك شبكه خدمتگذار كه به عنوان سخن‌گوی بين‌المللی جوابگوی سوالات در باره دوچرخه و دوچرخه‌سواری هست. در حال حاضر كارشناسان در حال بررسی كشور چين (كشور دوچرخه‌خيز) هستند. در شهر 12 ميليونی (گوانگجو) در حوالی هنگ كنگ در حال ساخت مسيرهاي دوچرخه از روی الگوي دانماركی هستند. برای اينكه اتومبيل‌ها روی خط دوچرخه پارك نكنند، خيابان را توسط جدول از مسير دوچرخه مجزا كردند.

در سر چهار راه‌های اصلی شهر كارگاههای سيار تعمير دوچرخه موجود  باشد كه خرابی‌های جزئی دوچرخه‌ها را بر طرف می‌كنند.

خيلی وقت است ديگر دوچرخه سمبل شهر كپن هاگن شده است. نه فقط در شهرداری به اين نتيجه رسيده‌اند كه دوچرخه ديگر تنها يك وسيله حمل و نقل سريع و كاربردی نيست كه خيلی بيشتر از اينها است. در بحث فرهنگ دوچرخه سواری می‌توان خيلی چيزها از دانماركی ها آموخت. 
 
ترجمه مهدی رشیدخان

مرجع ISPO News 3/2012  صفحات 20-23

 “www.ispo.com”

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
ایرانی باهم - کانال تلگرامی

پیاده روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی با همسفرها

آوا رسا

لوگوی ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • حمایت ها
 • همیاران
 • دوچرخه سواری
 • ورزشی
 • آموزش ها
 • خبرها
 • قالب ها
 • ماجراجویان ایرانی

 • برادران امیدوار اولین جهانگردان ایران
 • گروه انسانهای سبز GPG
 • حسین قره داغی ایرانگرد و جهانگرد
 • پروژه شنای طول خلیج فارس
 • امیر خدافرد ایرانگردی با دوچرخه
 • تالش همیشه سبز
 • انجمن دوچرخه سواران اسپادانا
 • پوپه مهدوی نادر دور دنیا با دوچرخه
 • جعفر و نسیم دور دنیا با دوچرخه
 • محمد تاجران دور دنیا با دوچرخه
 • عشق و دوستی مسافران صلح
 • برادران سایکلتوریسم
 • گروه کوهنوردی یاشا سهندیم
 • گـروه دوچـرخـه سـواری تیـبــا
 • از خاطرات سفر
 • گروه کوهنوردی فراز بیرجند
 • کوه نوردی ، سنگنوردی ، پاراگلایدر
 • گروه کوهنوردی و اسکی جام سهند تبریز
 • دیده بان سبز کرمان
 • گردشگری با دوچرخه
 • محیط زیست ایران 5/14
 • گروه کوهنوردی پرستو
 • گروه کوهنوردی آویشوٍ ماسال
 • کوه mountain
 • راه ابریشم با دوچرخه
 • اژدها سواران خلیج فارس تا دریای خزر
 • گروه کوهنوردی زاگرس(بانوان)شهرستان اقلید
 • ایران عزیز .... ایتالیای شگفت انگیز
 • زندگی و سفر با دوچرخه
 • Neghabe Koohestan
 • Yarbod
 • ایران سرزمین من
 • گروه ورزشی هومه
 • بیا تا برویم
 • تی تی


 • دور دنیا با موتور سیکلت
 • گروه دوچرخه سواری آدانا همدان
 • دوچرخه سواری و ایرانگردی
 • دل مشغولیهای من
 • دوچرخه سواران راسخ ایرانگردی
 • سایکل توریسم سفر با دوچرخه
 • دوچرخه سواری کوهستان – اصفهان
 • چرخ به چرخ
 • دوچرخه ها
 • ایرانگردی
 • خاطرات جهانگردی سفر به پنج قاره
 • مشاهده گر
 • دوچرخه من … ملینا
 • پدال سبز
 • زوج جهانگرد
 • گروه دوچرخه سواری آبیدر
 • من و دوچرخه من
 • دوچرخه سواران خراسان رضوی
 • گروه دوچرخه سواری اطلس بوشهر
 • هیئت دوچرخه سواری شهرستان نیزیز فارس
 • گروه کوهنوردی و دوچرخه سواری دماوند بابلسر
 • دوچرخه سواری
 • گردشگری – کوهنوردی. گردشگری. دوچرخه
 • کانون دوچرخه سواران امام رضا (ع)کاشان
 • دوچرخه سواران آراز بایک خوی
 • گروه دوچرخه سواری سیمرغ بابل
 • انجمن دوچرخه سواران بدون مرز (ادب)
 • در مسیر
 • آرازبایک
 • دوچرخه
 • دوچرخه سواران کلهر
 • دوچرخه سواران خرم اباد
 • آدرشک
 • من و پدر
 • دنیای دوچرخه سواری من
 • دوچرخه سواری خراسان رضو ی
 • دوچرخه سواری و سه گانه
 • کمیته دوچرخه سواری عمومی کرمان
 • گزارشهای دوچرخه سواری من
 • کام_______________و کلهر


 • دیده بان حقوق حیوانات
 • دیده بان طبیعت بختیاری
 • دیده بان کوهستان


 • باشگاه کوهنوردی و ورزشهای کوهستانی راسخ
 • گروه کوهنوردان آزاد
 • گروه کوهنوردی کلکچال
 • گردشگران (گلویک عبدالله شوازدستجردبورق)
 • گروه کوهنوردان سیمان بهبهان
 • شهر صخره ها و بهترین لحظات زندگی من
 • گروه کوهنوردی آناهیتا کنگاور
 • گروه کوهنوردی باران کوهستان
 • گروه کوهنوردی دنا اصفهان
 • گروه کوهنوردی و طعبیت گردی نمونه
 • گزارش صعود به قلل و دیواره مرتفع
 • انحمن کوهنوردی دانشگاه صنعتی امیر کبیر
 • تصاویری از طبیعت ایران و هرمزگان
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی بخش آسارا
 • گروه کوهنوردی شیدا شهرکرد
 • گروه کوهنوردی پرستو
 • گروه کوهنوردی باران اهواز
 • گروه کوهنوردی آپادانا
 • انجمن کوهنورادن ایران نمایندگی مراغه
 • هیت کوهنوردی کارگران استان البرز
 • هیت کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقلید
 • خانه کوهنوردان کرمان
 • گروه کوهنوردی اورست زنجان
 • بهار طبیعت
 • مشق کوه
 • گردشگری
 • گروه کوهنوردی اپحت کرمانشاه
 • باشگاه کوهنوردی ایثار
 • انجمن پزشکی کوهستان ایران
 • حفاظت محیط زیست آذز بایجان شرقی
 • انجمن کوهنوردان زنجان
 • هیات کوهنوردی و صعود های ورزشی دامغان
 • گروه کوهنوردی دنا اصفهان
 • تصاویر کوهنوردی من
 • باشگاه گردشگری خراسان
 • گروه کوهنوردی زرین دلیر
 • گروه کوهنوردی ساولان داغی میانه
 • خانه کوه نوردان شهرستان قدس
 • کوهنوردی و سنگنوردی دامغان
 • کوهنوردی – Mountaineering
 • قلب من در کوهساران
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی بوکان
 • تیم کوهنوردی k2 دانشگاه پیام نور بوکان
 • کانــون کوهنـــوردی فرهنگســــــرای بهمن
 • همه ی ما
 • کوهساران
 • کوه و کوهنوردی در گیلان
 • گروه کوهنوردی و کوه گشت کهبد صفه
 • هیت کوهنوردی شهرستان بهار
 • انجمن کوهنوردان قم
 • گروه کوهنوردی فاتحان کویر اردکان
 • Zirve (اوج)
 • تیم کوهنوردی جوانان ریباز سردشت
 • باشگاه کوهــنوردی سـامـان همــدان
 • آتش در کوهستان
 • گروه کوهنوردی صفا گنبد کاووس
 • اکیپ جوانان تهران
 • امید مادران زمین
 • مجله خبری گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج
 • گروه کوهنوردی شمس
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات
 • هیئت کوهنوردی استان آذربایجان شرقی
 • کانون کوهنوردان سنندج
 • باشگاه کوهنوردی و سنگنوردی ئاورین بوکان
 • غار نورد
 • KARST
 • گروه کوهنوردی قاجر قروه
 • Hamtanab
 • Greenblog
 • وسعت سبز
 • کوه-فلسفه
 • یاسین کوه
 • زوج کوهنورد
 • گروه کوهنوردی شقایق آمل
 • گروه کوهنوردی و کمپینگ الوند شهرستان آمل
 • گروه کوهنوردی مهرورزان قزوین
 • گروه امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان همدان
 • گروه کوهنوردی می سی نو
 • گروه کوهنوردی شهرک پردیس جم
 • گروه گردشگری و کوهنوردی باچون توریسم
 • کوه ، سفر ، طبیعت
 • گروه کوهنوردی طبرستان جوان بابل
 • گروه کوه نوردی البرز دامغان
 • کوه نوردان مروارید
 • گروه کوهنوردی لرا
 • ندای کوهستان
 • باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ تبریز
 • هیئت کوهنوردی کارگران استان گیلان
 • دســــت نوشت کوهنورد
 • جهانگردی خاطرات یک ولگرد
 • انجمن حافظان محیط زیست بادرود
 • کلاغ ها
 • کوهنوردی کوهستان شهرستان مینودشت
 • همراه کوه
 • باشگاه کوهنوردی ملکان
 • گروه کوهنوردی پارسه برازجان
 • کوهنوردان تبریز
 • انجمن کوهنوردان ایران-شهر سلطانیه
 • گروه کوهنوردی توانا
 • پایگاه اینترنتی کوه‏نوردان کلاردشت
 • انجمن کوهنوردان ایران
 • گروه کوهنوردی فراز تهران
 • کوهنوردی زلان
 • گروه کوهنوردی و گردشگری داغ داش قشقایی
 • وبلاگ کوه نوردی وصعودهای ورزشی گل کوه
 • هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی چالوس
 • انجمن کوهنوردان مهاباد
 • گروه کوهنوردی طبیعت مشهد
 • گروه کوهنوردی آریوبرزن شیراز
 • مدرسه کوهنوردی کول تاک
 • عشق کوهنوردی
 • سنگ نوردان
 • قلــّــــه توچــــــال
 • کانون کوهنوردان اوراز مهاباد
 • ورجین
 • طغیان
 • گروه کوهنوردی نسل جوان
 • دیار الوند
 • گروه کوهنوردی خلیج پارس
 • گروه کوهنوردی شاهین اراک
 • گروه کوهنوردی فراز
 • گروه کوهنوردی دماوند رشت
 • یافته کوه
 • نشاط کوهستان
 • k2 تیم کوهنوردی دانشگاه پیام نور بوکان
 • کوهیاران
 • گروه کوهنوردی کوور
 • کوه نوردی، ورزش و سلامتی
 • گروه کوهنوردی علم تبریز
 • غارنورد
 • گروه کوهنوردی طرلان گرگان
 • باشگاه کوهنوردی کوهسار نیشابور
 • کوهنوردی بانوان
 • کوهنـوردان ... البرز
 • گروه کوهنوردی تاراز شهرکرد
 • هیئت کوهنوردی سامان
 • گروه کوهنوردی اِئل داغی
 • کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان نیشابور
 • گروه کوهنوردی تهران
 • کوهنوردی و صعودهای ورزشی ساوه
 • کوهنـوردان سایپا
 • گروه کوهنوردی آزنا - شهرستان گرمی
 • هیات کوهنوردی شهرستان بجنورد
 • هیأت کوهنوردی شهرستان بناب
 • تیم کوهنوردی زلان
 • گروه کوهنوردی هدایت نیشابور
 • جمع کوهنوردان
 • هیات کوهنوردی هشترود (سرسکند داغچیلاری)
 • کوهستان
 • ترانگو
 • گروه کوهنوردی کوهیاران پارس ـ شیراز
 • گروه کوهنوردی مهربانک کشاورزی
 • صعودهای کوهنوردی
 • برنامه گروههای کوهنوردی اصفهان
 • بن سرخ
 • گروه کوهنوردی آزنا - شهرستان گرمی
 • گـــروه کوهنـــوردی رضــوان اربعـه کاشان
 • گروه سنگ نوردی لوکوموتیو نقده
 • کوهنوردی ساوه
 • سایت کوهنوردی چکاد ساری
 • دوستان کوهستان
 • گروه کونوردی فراز لاهیجان
 • گروه کوهنوردی و سنگنوردی سهند
 • گروه طبیعت گردی و کوهنوردی مخمل چمن
 • لاوی ته ره غه
 • گروه کوهنوردی آرین اصفهان
 • کوهنوردی طلبگی
 • هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی اقلید
 • رقص طوفان
 • هیئت کوهنوردی شهرستان بهار
 • باشگاه کوهنوردی یاران امیدوار بندر امام
 • کوهنوردان راستوند - شازند
 • گروه کوه نوردی همنورد
 • کوهنوردی زندگی و لذت آزادی در اوج بلندی ها
 • امید کوهستان
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی لارستان
 • فاتحان خورشید ( طلوع سپیده)
 • برنامه های کوهنوردی و سنگنوردی دامغان
 • گروه کوهنوردی کوروش شمیران
 • گروه کوهنوردی آلام کال
 • کوهنورد تنها امیر
 • گروه کوهنوردی بانوان همیار بجنورد
 • گروه کوهنوردی زاگرس شهرکرد
 • کوهستان
 • علم کوه-گرده آلمانها
 • هیت کوهنوردی شهرستان ارومیه
 • گروه کوهنودری آناهیتا گنگاور
 • انجمن کوهنوردان ایران نمایندگی مراغه
 • خاطرات یک کوهنورد
 • گروه کوهنوردی و طبیعت گردی نمونه
 • گروه کوهنوردی زاگرس اقلید
 • گروه کوهنوردی کانون بازنشستگان
 • کوهنوردی - غارنوزدی - طبیعت گردی گلبرف
 • گروه کوهنوردی آوا
 • سیاه کوه
 • باشگاه کوه نوردی کانون هماهنگی شوراها
 • انجمن کوهنوردان بروجرد
 • هیئت ورزش های جانبازان و معلولین البرز
 • گروه کوهنوردی فجر الزهرا(س)-خانوادگی
 • علم کوه-گرده آلمانها
 • گروه کوهنوردی وطبیعت گردی هامون نجف آباد
 • گروه کوهنوردی فراز سرخنکلاته
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی چناران
 • گروه کوهنوردی شرکت پارس تابلو
 • سفر نامه و گردشگری
 • گروه طبیعت گردی پرچین
 • کوه نوردی ساوه
 • هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهر قدس
 • گروه کوه نوردی نوتاش
 • گروه کوهنوردی ازکهن
 • گروه سنگنوردی و کوهنوردی پاسارگاد
 • گروه کوهنوردی شهرکرد
 • گروه کوهنوردی زاگرس
 • گروه کوهنوردی اوراز
 • زیستکوه
 • همنورد من
 • باشگاه کوهنوردی سبکاد
 • کوهنورد محکم باش پیروز پاینده باش...
 • سفر نویس
 • ایران را بگردیم

 • ایرانی باهم

  جماسه سازان تاریخ ساز